Z artykułu dowiesz się, jak szybko i skutecznie pozbyć się stresu, który wywołuje w Tobie inny człowiek. Szef firmy, nauczyciel, egzaminator, nieprzyjemny sąsiad... Sprawdź teraz :)

Data dodania: 2009-05-03

Wyświetleń: 2559

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sam stres jest naturalną, fizjologiczną reakcją organizmu. Pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu hormonów we krwi, podczas sytuacji tego wymagającej.

Jednak większość osób nadmiernie się stresuje, co powoduje negatywne skutki. Zbyt wysoki i długotrwały poziom hormonów stresu we krwi (kortyzol) uszkadza komórki, negatywnie wpływa na ciało. Dlatego warto nauczyć się stresować tylko w korzystnym tego słowa znaczeniu.

Mnóstwo metod radzenia sobie ze stresem dostarczają techniki NLP. Są to m.in.: przeramowanie znaczenia sytuacji (reframing), krąg doskonałości, praca z linią czasu oraz kotwiczenie stanów emocjonalnych. Część z tych technik opisałem w oddzielnych artykułach (zobacz na stronie: Techniki NLP) natomiast tutaj prezentuje pierwszą z wymienionych, czyli przeramowanie.

Reframing – sposób na "złą postać" w 4 prostych krokach

Jeśli znasz osoby, na widok których stresujesz się (np. szef w pracy, egzaminator na uczelni, nauczyciel) – należy to zmienić! Jest na to skuteczny i zabawny sposób, który raz na zawsze pozwoli Tobie pozbyć się stresu w takiej sytuacji.

Krok 1. Przywołaj obraz osoby, wywołującej stres. Zlokalizuj miejsce, gdzie się znajduje (powyżej Ciebie, poniżej, na prawo, na lewo...). Określ wielkość obrazu i odległość (w cm, m). Przypomnij sobie głos tej osoby. Najlepiej jak mówi coś, co wywołuje stres (np. nauczyciel do uczniów „wy nieuki”, „kiedy zaczniecie się uczyć!”).

Krok 2. Wyobraź sobie, że osoba zaczyna zmieniać się w clowna z cyrku. Przyjrzyj się czerwonej kulce na nosie, wysmarowanej na biało twarzy z narysowanym szminką uśmiechem, łysinie i wielkich uszach. Usłysz jak mówi głosem myszki miki swoje teksty ("wy nieuki!", "kiedy zaczniecie się uczyć?")

Krok 3. Teraz zobacz, jak ta osoba zaczyna się kurczyć. Robi się coraz mniejsza i po chwili jest juz wielkości skrzata, biegając obok kostek u Twoich nóg. Jeszcze cieńszym głosikiem piszczy: "wy nieuki", "kiedy zaczniecie się uczyć?".

Przerwa (złamanie stanu): pomyśl o czymś zupełnie innym, np. wykonaj proste obliczenie matematyczne.

Krok 4. Pomyśl o osobie wywołującej negatywny stan emocjonalny (egzaminator). Jak zmieniły się odczucia?

Jeśli nie lubisz clownów, wymyśl jakąkolwiek śmieszną postać. Może to być charakteryzacja na jakąkolwiek postać z kreskówek (np. kaczor Donald – przypraw jej żółty dziób, ptasi kuper itd...).

Pozdrawiam i życzę mniej nerwów :)
Marcin Kijak
Licencja: Creative Commons
4 Ocena