Światowy Dzień Ziemi to krzewienie kultury ekologicznej, uświadamiająca akcja, promująca ekologiczną postawę oraz uświadomienie światowych problemów związanych z ekologią.

Data dodania: 2009-04-17

Wyświetleń: 4671

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z okazji Światowego Dnia Ziemi urządziliśmy z Nexto, wielką, ponad tygodniową, wyprzedaż całego asortymentu. Dosłownie każdy produkt w czasie trwania tej promocji można nabyć 15% taniej. Oferowany tutaj ekologiczny produkt nigdy się nie wyczerpie, przez co żaden z "niesprzedanych" egzemplarzy nigdy nie trafi na wysypisko śmieci.

Światowy Dzień Ziemi to krzewienie kultury ekologicznej oraz uświadomienie światowych problemów związanych z ekologią. Dzień Ziemi to ogólnoświatowa, uświadamiająca akcja, promująca ekologiczną postawę i wskazująca na kruchość ekosystemu, w którym żyjemy.

Ze względu na sprzyjającą aurę związaną z równonocą wiosenną na półkuli północnej oraz równonocą jesienną na półkuli południowej, organizowane są w tym czasie wszelkiego rodzaju okazjonalne imprezy masowe.

W pierwotnych zamysłach miłośnika przyrody i natury Johna McConnella, pomysłodawcy, który zaproponował takie święto już w 1969 r, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, było obchodzenie właśnie takiego dnia na całym świecie.

Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto w 1970 r. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w znak zodiaku barana w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.

W Polsce, z powodu dyktatury ustrojowej, obchodzenie Dnia Ziemi rozpoczęło się dopiero w 1990 roku. Ze względu na kapryśną aurę i plenerowy charakter imprez, bardziej popularna stała się data 22 kwietnia.

W większości krajów znaczenie tego święta jest trywializowane i kojarzone z dziećmi zbierającymi papierki, młodzieżą sadzącą nowe drzewka albo promowaniem popularnych gwiazd kultury pop. Jednak z czasem powstało wiele organizacji wykorzystujących to święto do rozpowszechniania przyjaznych naturze postaw ludzkich oraz do promowania zmian w ustawodawstwie proekologicznych państw.

Podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, różne konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Przyjrzyj się naszej skromnie przy tym wyglądającej akcji, promującej nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Używaj cyfrowych publikacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena