Co to jest i do czego służą pellet i brykiet? W jaki sposób są tworzone? Jakie maszyny służa do ich produkcji? Jak wyglądają?

Data dodania: 2014-05-21

Wyświetleń: 2470

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Brykiet i Pellet - Czym jest i do czego służy

Brykiet

Brykiet - regularny blok sprasowanego materiału sypkiego i opcjonalnie lepiszcza. Jako materiał opałowy, wytwarzany jest z mieszanki palnych składników  sprasowanych pod ciśnieniem. (np. trocin, torfu, miału, węgla drzewnego, słomy itp.), czasami z dodatkiem lepiszcza,. Brykiety mogą mieć kształt odłamków o przekroju kołowym lub prostokątnym. Brykiety stosuje się między innymi jako materiał opałowy lub też jako środek łatwopalny (np. rozpałka).

Do produkcji brykietu używane jest urządzenia zwane „Brykieciarką”  Istnieją brykieciarki hydrauliczne, rolkowe , ślimakowe.. Wydajność brykieciarki zależy od jej typu, mocy, rodzaju użytego surowca i jego właściwości np. wilgotności ilości zanieczyszczeń, stopnia rozdrobnienia, itp.

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się brykiety wykonywane z wszelkiego rodzaju odpadków produkcji rolniczej. Dzięki temu można wyprodukować tanią i bardziej ekologiczną energie.

Pellet

Pellety – rodzaj brykietu, jest to materiał opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem drzewnych odpadów: , wiórów, zrębków (możliwe jest również wykorzystanie kory, upraw energetycznych i słomy), trocin. Wartość Pelletu jest taka jak drewna, niska wilgotność, w czasie spalania powstaje małą ilość popiołu Dlatego ich użycie wygodne jest w indywidualnych kotłach c.o. oraz kominkach, posiadających zbiornik na pellety, podajnik i dozownik.  Wykonywane w postaci granulatu w kształcie walców lub  kulek o średnicy ok 6-25 mm i długości do kilku cm, konfekcjonowane w  big bagach i workach.  Urządzenia służace do produkcji pelletu to „Granulatory”. Istnieją dwa rodzaje granulatorów:

- z układem roboczym, matryca płaska + rolki zagęszczające,
- z układem roboczym, matryca pierścieniowa + rolki zagęszczające.

Licencja: Creative Commons