Środowisko w jakim żyjemy - czy o tym myślimy ?Czy ważne jest dla nas to w jakim środowisku będą żyć przyszłe pokolenia?Zastanawiamy się czasem co możemy w tej sprawie zrobić ?

Data dodania: 2007-08-10

Wyświetleń: 7596

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Za stan środowiska naturalnego w którym żyjemy odpowiadamy wszyscy i wszyscy mamy obowiązek dbać o nie.
Korzystając z różnych środków transportu czy decydując o nawet najmniejszej dziedzinie życia gospodarczego mamy „zróżnicowany” wkład na degradację środowiska naturalnego.
Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.
Tak gwałtowny rozwój komunikacji rozpoczął się w XX w. W poprzednich stuleciach ludzie wykorzystywali zwierzęta i statki. Niestety nieuchronny rozwój technologiczny doprowadził do szybkiego wzrostu ulepszonej komunikacji. Jednak nie do końca ulepszonej, ponieważ samochody, samoloty i nowoczesne statki potrzebują paliw. Wiele składników tych paliw niekorzystnie wpływa na środowisko podczas spalania. Szczególnie są to tlenki azotu i węglowodory, które są głównym składnikiem powstawania ozonu.
Niemal połowa tych tlenków jest emitowana właśnie przez transport. Dlatego tak ważną rolę odgrywa zmniejszenie emisji gazów pochodzących z transportu. Aby to osiągnąć należy zmniejszyć wykorzystywanie pojazdów spalinowych jak samochody, autobusy czy motory.
Z szacunku efektów ekologicznych zmiany zachowań komunikacyjnych w Krakowie wynika,że gdyby tylko 4% ruchu samochodowego zostało zastąpione przez rower oznaczałoby to zmniejszenie skażenia powietrza o:
• 1100 ton/rok węglowodorów,
• 6400 ton/rok tlenku węgla,
• 1100 ton/rok tlenków azotu,
• 102 400 ton/rok dwutlenku węgla.

Co każdy z nas może zrobić ?
Możemy oczywiście zmniejszyć używanie samochodów i zacząć jeździć rowerem albo chodzić pieszo. Jednak – jak wiele osób byłoby zadowolonych z takiego transportu w 21 wieku ? niech każdy pomyśli! Niestety w dzisiejszych czasach ciężko o taki "obrazek", ponieważ ludziom najzwyczajniej nie chce się korzystać z takiego typu transportu. Z drugiej strony w miastach jest bardzo mało ścieżek rowerowych, co jest jedną z przyczyn takiego obrotu sprawy. Jak podają ekolodzy i same statystyki samochody są najbardziej szkodliwe dla środowiska.
Czy to oznacza ,że nic nie można zrobić? Absolutnie nie !
Kolejnym rozwiązaniem jest modyfikacja silników spalinowych tak aby zmniejszyć emisję ozonu podczas spalania w komorze silnika. Paliwo powinno być odpowiednie, dlatego powinno się często sprawdzać jego jakość.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie :
każdy, ale każdy kto ,używa samochodu może zmniejszyć emisję spalin swego pojazdu nawet do 70% przyczyniając się jednocześnie do lepszej jakości naszego życia.
Jest już dostępny także i na rynku polskim rewelacyjny produkt o nazwie MPG CAPS, który obniża emisje spalin każdego pojazdu pracującego na :
• benzynie
• diesel
• bio-diesel
• etanol
• bio- etanol
MPG jest rewolucyjną forma dodatku do paliwa zarówno w silnikach benzynowych jak i diesla. Oszczędza koszty, silnik a przede wszystkim środowisko naturalne. Jest bardzo prosty w użyciu produkt i naprawdę „bezcenny”
Podsumowując, twierdzę że zmniejszenie emisji ozonu w atmosferze jest zależne w dużej większości od nas samych i od nas zależy w jakim środowisku będziemy żyć my i przyszłe pokolenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena