Obowiązujący taryfikator punktów karnych wprowadzono w lutym 2012 roku. Sprawił on, że kierowcy są surowiej karani za przewinienia na drodze. Punkty karne są przyznawane m.in. za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla inwalidów czy rozmowę przez telefon komórkowy podczas jazdy, za co do tej pory punktów nie przyznawano.

Data dodania: 2012-06-04

Wyświetleń: 1734

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ostrzejsze kary są zdecydowaną odpowiedzią na nagminne łamanie przepisów przez kierowców. Za rozmowę przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego nie przyznawano do tej pory punktów karnych. Po zaostrzeniu przepisów uległo to jednak zmianie i obecnie za takie wykroczenie kodeks drogowy przewiduje nawet 5 punktów i 200zł mandatu.

Zgodnie z sugestiami policjantów, surowsze kary dotknęły też kierowców blokujących przejazd. Przykładowo wjazd na skrzyżowanie w sytuacji, gdy nie ma możliwości jego opuszczenia przy jednej zmianie świateł, owocuje dwoma punktami karnymi i 200zł mandatu.

Kary znacząco wzrosły także za przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów, z jednego do czterech punktów plus 100zł za każdą taką osobę. Kara 6 punktów spotka teraz każdego rodzica, który przewozi dziecko bez specjalnego fotelika.

Należy pamiętać, iż przekroczenie liczby 24 pkt (lub 20 w przypadku kierowcy, który posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdem krócej niż rok) pociąga za sobą utratę prawa jazdy, a kasacja następuje po roku od momentu popełnienia wykroczenia.

Od 1 stycznia 2013 roku zgodnie z treścią nowej ustawy o kierujących pojazdami, kierowca zostanie skierowany na kurs dopiero po zgromadzeniu kompletu 24 punktów. Mandaty przyznane za wykroczenia drogowe przedawniają się po trzech latach. Każdy kierowca ma prawo nie przyjąć mandatu - wówczas sprawa trafia do sądu, gdzie będzie miał on możliwość udowodnienia swojej niewinności i wykazania błędu popełnionego przez funkcjonariuszy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena