Wywiad z Piotrem Martem - autorem poradników przeznaczonych dla kobiet.

Data dodania: 2009-03-05

Wyświetleń: 10801

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wywiad z autorem "Tajemnice Męskiego Umysłu" dla portalu "Fashion Media".

-Jest Pan autorem książki "Tajemnice Męskiego Umysłu", która właśnie wchodzi do sprzedaży. To już drugi pana poradnik dotyczący ogólnie rozumianej tematyki "mężczyzny". Czy mógłby Pan powiedzieć o czym jest ta książka?

-Książka - ogólnie rzecz ujmując - ujawnia tajemnice męskiej psychiki, których poznanie pozwala zyskać przyjaźń mężczyzny.

-Czy wierzy Pan w coś takiego jak przyjaźń kobiety z mężczyzną? Wiele osób uważa, że taka przyjaźń i tak prędzej czy później kończy się w łóżku?
-A czy seks automatycznie wyklucza przyjaźń? Albo czy małżonkowie nie mogą być jednocześnie przyjaciółmi? To tak jakby stwierdzić ze pożądanie wyklucza prawdziwą miłość! Istnieje wiele rodzajów przyjaźni, tak jak wiele rodzajów miłości. Fakt jest jeden: pożądanie kobiety przez mężczyznę i odwrotnie, nie wyklucza, że takie osoby nie mogą tworzyć związku opartego na przyjaźni i na pożądaniu, jeśli siebie akurat pragną. Przyjaźń nie musi być automatycznie aseksualna.

-Zatem przyjaźń kobiety z mężczyzną jest możliwa?

-Jest nie tylko możliwa, ale jest łatwiejsza do zbudowania, jak przyjaźń kobiety z kobietą, i do tego zdecydowanie trwalsza i bardziej naturalna!

-Twierdzi Pan, że przyjaźń kobiety z mężczyzną jest bardziej naturalna, jak kobiety z kobietą? Trudno jest mi w to uwierzyć: przecież kobiety uwielbiają swoje towarzystwo, lubią się zwierzać, rozmawiać ze sobą?

-Sama rozmowa to jeszcze nie przyjaźń! Przyjaźń kobiety z mężczyzną jest bardziej naturalna, ze względu na ogólne potrzeby kobiet i mężczyzn. Mówi się, że kobieta i mężczyzna są jak dwie połówki jednej całości i to jest prawda. W połączeniu kobieta otrzymuje to czego pragnie od przyjaciela, a mężczyzna czego pragnie od przyjaciółki. Rzecz w tym, by kobieta wiedziała czego pragnie mężczyzna. No i do tego prawdziwa przyjaźń, jak głosi przysłowie "sprawdza się w biedzie", a przyjaźń kobiety z kobietą, zazwyczaj kończy się, gdy jedna ze stron potrzebuje wsparcia. Kończy się nie dlatego, że nie może dalej trwać, ale dlatego, że w obliczu problemów, kobieta-przyjaciółka zazwyczaj nie jest w stanie ofiarować kobiecie tego co mężczyzna.

-Czyli co takiego?

-Na przykład pocieszenie, humor, żart. Do tego mężczyzna - przyjaciel zawsze jest chętny udzielić pomocy fizycznej kobiecie, także okazać jej czułość... Mężczyzna przyjaciel dla samej wdzięczności może swojej przyjaciółce choćby bezpłatnie pomalować mieszkanie i sprawi mu to ogromną przyjemność. Kobiety w tego typu gestach, ze względu na swoją aktywniejszą lewą (racjonalną) półkulę mózgową są już bardziej racjonalne.

-Kobieta myśli bardziej racjonalnie, gdy chodzi o przyjaźń? Czy to nie jest stwierdzenie zbyt krzywdzące kobiety, które są przyjaciółkami innych kobiet?

-Nie tylko, gdy chodzi o przyjaźń, kobieta ogólnie myśli bardziej racjonalnie, jak mężczyzna. Wiem, że kobiety mogą czuć się urażone, ale ja nigdy nie twierdziłem, że przyjaźń pomiędzy kobietami nie jest możliwa. Twierdzę jedynie, że przez wzgląd na racjonalny sposób myslenia kobiet, jest trudniejsza do zbudowania, i do utrzymania. Samego racjonalizmu także nie postrzegam w kategoriach "wady". Przeciwnie, to wielka zaleta, której brakuje mężczyznom. Gdyby mężczyźni mieli tyle racjonalizmu co kobiety to z pewnością w naszej historii byłoby zdecydowanie mniej wojen i wszelkiego rodzaju konfliktów.

-Zmieńmy teraz temat. Niech Pan powie, czego mężczyźnie potrzeba do przyjaźni z kobietą? Jak kobieta może zaprzyjaźnić się z mężczyzną?

-Mężczyzna, by zaprzyjaźnić się z kobietą potrzebuje wyłącznie słów - czyli tego co kobieta ma w nadmiarze.

-Ale przecież mężczyźni nie lubią rozmawiać, nie lubią się zwierzać? Jak zatem słowa mają wpływać na przyjaźń kobiety z mężczyzną?

-Nie jest prawdą, że mężczyźni nie chcą się zwierzać, czy też że tego w ogóle nie robią. Mężczyźni zwierzają się, ale osobom, którym ufają, które odpowiednio wspierają męskie ego.

-Jak zatem zostać przyjacielem mężczyzny?

-Jest jeden niezwykle skuteczny sposób: wesprzeć jego ego. Kiedy kobieta wspiera ego mężczyzny, a robić to może głównie używając słów - czyli to co dzięki swojej lewej, werbalnej półkuli mózgowej kobieta „posiada" w nadmiarze, mężczyzna może jej zaufać i uznać za swoją przyjaciółkę. Może wtedy zwierzyć się kobiecie. Mężczyzna nie zwierza się przypadkowym osobom, a już z pewnością nie osobom, które atakują jego ego.

-A co z krytyką? Czy kobieta przyjaciel ma mężczyźnie wyłącznie "słodzić", by ten zechciał się jej zwierzyć?

-Ależ oczywiście, że nie! Przyjaciele używają krytyki wobec siebie, ale krytyki racjonalnej, która nie atakuje osobę, a konkretny stan rzeczy. Może Pani powiedzieć: "jesteś głupi bo bezsensownie trwonisz pieniądze", ale może i Pani powiedzieć "wydajesz bezsensownie pieniądze". Ten pierwszy zwrot atakuje ego mężczyzny, a drugi już nie. Mężczyzna nie jest tak czuły jak kobieta (jeśli w ogóle jest czuły). Mężczyźni jednak są niezmiernie wrażliwi, gdy chodzi o ich ego. Dla kobiet zazwyczaj oba zwroty są bolesne, dla mężczyzny tylko ten, który atakuje jego ego.

-Czy to wszystko? Czy są jeszcze jakieś inne warunki, które by gwarantowały trwałość przyjaźni kobiety z mężczyzną?

-Przyjaźń kobiety z mężczyzną z natury jest już trwała. Taka przyjaźń, gdy warunki są spełnione, zawiązuje się niemalże automatycznie, bez wysiłku. Mężczyzna daje kobiecie to co ma najcenniejsze: swoją pomoc i wsparcie, a kobieta to co ma w nadmiarze: słowa, które budują ego mężczyzny.

-Kto w związku powinien dbać o utrzymanie przyjaźni: kobieta czy mężczyzną?

-O utrzymanie przyjaźni powinny dbać obie strony, jednak gdy chodzi o samo zawiązanie przyjaźni, to tutaj właściwie decyduje kobieta. To kobieta wybiera kogo chce mieć za przyjaciela, a kogo nie. W tym względzie, kobieta ma znacznie większe pole do popisu jak mężczyzna.

-Jak to jest możliwe?

Mężczyzna przypomina naszych czworonożnych przyjaciół - oczywiście nie fizycznie, choć zdaję sobie sprawę, że część kobiet i takie podobieństwo pragnie dostrzegać ;). Mam tutaj na myśli to, że pies z natury jest przyjacielem człowieka. W przypadku człowieka to od niego samego zależy to czy pies nadal będzie jego przyjacielem. Podobnie jest z mężczyznami: mężczyzna z natury jest przyjacielem kobiety.

-To dość kontrowersyjne stwierdzenie, że mężczyzna z natury jest przyjacielem kobiety. Jeśli tak by było to co z męską agresją i przemocą w rodzinie?

Pies niewłaściwie wychowywany przez człowieka także przeobrazić się może w "krwiożerczą bestię", podobnie jest z mężczyzną. Mężczyzna niewłaściwie traktowany przejawia zachowania agresywne, których przejawem może być np. przemoc. Jednak odżegnywałbym się od stwierdzenia, że mężczyzna to z reguły: "drań", "cham", czy "świnia". Mężczyzna odpowiednio traktowany przez kobietę stanie się jej najwierniejszym przyjacielem.

-Chce Pan powiedzieć, że to wina kobiety, gdy mężczyzna staje się agresywny i używa w stosunku do niej przemocy?

-Jestem daleki od obwiniana kogokolwiek. Jeśli ktokolwiek miałby ponosić za to winę to: "niewiedza" i "niezrozumienie". Rzecz w tym, że tak jak w przypadku psa, który niezadowolenie może wyrazić wyłącznie gryząc osobę, która go źle traktuje, mężczyzna wyraża to zachowaniami agresywnymi. Mężczyźnie trudno jest się wysławiać (mówić o tym co jest nie tak), bo jego aktywna, prawa półkula mózgowa nie jest do tego przystosowana, tak jak kobieca, lewa półkula. Mężczyzna zamiast słów używa agresji - to jest jego język.

-Do czego może się zatem przydać naszym czytelniczkom wiedza zawarta w poradniku "Tajemnice męskiego umysłu"? Czy może Pan to podsumować?

-Każda kobieta musi zrozumieć, że mężczyzna może być jej wspaniałym przyjacielem. Mężczyźni po to zostali stworzeni, by pomagać kobietom. Taka jest prawda! To dlatego jednym z najbardziej magicznych zwrotów jaki kobieta może użyć w stosunku do mężczyzny są słowa: "Czy mi pomożesz?". Mężczyzna słysząc tego typu słowa zaczyna przypominać aportującego psa, który tylko czeka aż patyk zostanie rzucony. A gdy pies przynosi tenże patyk (mężczyzna spełnia prośbę kobiety) czułe podrapanie za uchem, jest dla niego najwspanialszą nagrodą jaką pies może otrzymać. W przypadku mężczyzny tą nagrodą jest odpowiednio okazana przez kobietę wdzięczność. Kobieta musi sobie zdawać sprawę, że związek z mężczyzną przypomina pory roku. Związek nie oparty na przyjaźni, gdy dochodzi do zimy przestaje istnieć emocjonalnie, mimo, że czasami trwa jeszcze fizycznie. Związek oparty na przyjaźni odradza się i umacnia każdej wiosny i przynosi jeszcze bardziej radosne chwile. Poradnik "Tajemnice Męskiego Umysłu" odpowiada na pytanie: jak zbudować trwały związek z mężczyzną, który przetrwa każdy kryzys i przyniesie zarówno kobiecie jak i mężczyźnie wiele satysfakcji o każdej "porze roku", a nie tylko podczas wiosny i lata?

-Dziękuję Panu za rozmowę i życzę dużej sprzedaży Pana nowej ksiazki.

-Ja również dziękuję za rozmowę jak i życzenia.

Wywiad z Piotrem Martem, autorem "Tajemnice Męskiego Umysłu" przeprowadziła redaktor Jolanta Kołodziej
Licencja: Creative Commons
0 Ocena