O pozytywnym wpływie sauny na organizm człowieka i o relaksie, który wynalazek finów zapewnia milionom ludziom korzystającym z jej dobrodziejstw. Opis wpływu sauny fińskiej i parowej na zdrowie i kondycje.

Data dodania: 2009-02-13

Wyświetleń: 8377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

saunyCechą charakteryzującą sauny jest panująca w ich obrębie bardzo wysoka temperatura. Jest ona dostosowana do danego rodzaju sauny, odpowiada za dobry nastrój i ma wpływ na ogólny stan zdrowia. Choć sauna jest jedynie ciepłym, przytulnym pomieszczeniem to przynosi ona ogromne korzyści dla funkcjonowania całego organizmu. Działa zarówno na układ krążenia, układ oddechowy, nerwowy i odpornościowy jak i sprzyja utracie zbędnych komórek tłuszczowych poprzez przyspieszenie metabolizmu. Chodzenie do sauny ma również wpływ na wgląd skóry, która zyskuje młodość i blask, a także staje się lepiej odżywiona - ukrwiona. W zależności od typu sauny możemy mówić o działaniu typowo rozgrzewającym, relaksującym oraz pobudzającym ciało i organizm. Wszystkie zaś rodzaje sauny dostarczają potrzebnej do działania energii oraz krzepy, by móc pokonywać z łatwością każdy nadchodzący dzień. Są poniekąd przysłowiowym złotym środkiem na pokonanie szereg dolegliwości zarówno dotyczących zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Sauna bardzo pozytywnie wpływa na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Stąd często jest użytkowana przez sportowców po zakończonym treningu. Ułatwia rozluźnienie mięśni, rozgrzewa najbardziej narażone na kontuzje partie ciała oraz wpływa kojąco na stawy. Dlatego też sauna sucha odgrywa bardzo dużą rolę przy leczenie reumatyzmu. Ma to swoje odbicie zwłaszcza w okresie zimowym, gdy osoby borykające się z bólami i sztywnieniem stawów zapobiegliwie nie opuszczają swoich domostw, gdyż schorzenia reumatoidalne bywają nie do zniesienia przy zetknięciu się ciała z zimnem. Ponadto sauna fińska jest wspaniałym środkiem służącym do oczyszczania organizmu ze zbędnych toksyn, które wydzielane są wraz z wodą z ciała. W ten sposób odciążana jest wątroba, która stanowi główny magazyn zbędnym związków, które gromadzone są w naszym ustroju. Na wzmocnienie układu krążenia oraz pracy serca najlepsza jest sauna parowa. Temperatura, która panuje wewnątrz nie jest zbyt wysoka, zatem z sauny tej można korzystać niemal codziennie. Sprzyja szybszemu obiegowi krwi, a co za tym idzie usprawnia obieg ważnych składników odżywczych w obrębie wszystkich narządów ciała.
sauna_finska
Podobnie jak sauna fińska również sauna parowa bądź łaźnia parowa mają wpływ na przyspieszanie metabolizmu. Skutkuje to łatwiejszym przyswajaniem substancji pokarmowych oraz brakiem odkładania ich w postaci zapasowego tłuszczu. Wizyty w saunie są idealnym rozwiązaniem na pozbycie się niechcianych niedoskonałości skóry, jak cellulit czy rozstępy. Podobnie działa sauna infrared, która dodatkowo dzięki generowaniu promieni podczerwonych prowadzi do bezpośredniej interakcji z komórkami skóry. Tym sposobem sprzyja prawidłowemu unaczynieniu skóry i tkanek położonych głębiej. Uczęszczanie z sauny przynosi cały wachlarz korzyści oraz pozytywnych efektów. Regularne wizyty w saunie zapewniają dobre samopoczucie oraz uodparniają organizm na choroby i stres, a dodatkowo każda sesja w saunie to komfort wypoczywania i niczym niezakłócony pełen błogiego spokoju i odprężenia relaks.
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena