Wysokość stawek w ubezpieczeniach OC i AC zależy od wielu czynników...

Data dodania: 2009-01-28

Wyświetleń: 2635

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenia komunikacyjne, a zwłaszcza polisy typu AC i OC mogą mieć różne ceny, które w dużej mierze zależą od kryteriów, jakie poszczególne towarzystwa przyjmują podczas wyceny składek. Warto więc przyjrzeć się bliżej podstawowym elementom mającym wpływ na końcowy koszt proponowanych klientom ubezpieczeń OC lub AC.

Im więcej, tym mniej – czyli wiek, a ubezpieczenia komunikacyjne
Ryzyko spowodowania wypadku lub stłuczki jest dużo większe w przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców. W związku z tym muszą oni płacić wyższe stawki za OC i AC. Czasem granicą jest tu bariera osiągnięcia przez kierowców 25 lat. Powyżej tego wieku wiele towarzystw nie obciąża już swoich klientów podwyższonymi składkami za ubezpieczenia komunikacyjne. Nie bez znaczenia jest tu również tak zwany „rekord kierowcy”. Osoby, które mogą pochwalić się brakiem mandatów otrzymanych za rozmaite wykroczenia drogowe, płacą mniej niż ludzie, którym takie przewinienia się zdarzają. Na szczęście dla tych drugich – ślad po wykroczeniu drogowym nie zostaje w archiwum ubezpieczyciela na zawsze i po upływie określonego czasu, znów za OC i AC można płacić mniej. Jeśli chodzi o Ubezpieczenia komunikacyjne to ostrożna i spokojna jazda, naprawdę się opłaca.

AC i OC za granicą
Niestety osoby posiadające polskie lub nawet międzynarodowe prawo jazdy często muszą zapłacić nieco więcej, jeśli chcą wykupić Ubezpieczenia komunikacyjne za granicą. Na przykład polisy na AC lub OC zawierane w USA, mogą być nawet o 40% droższe. Dzieje się tak, ponieważ firmy ubezpieczeniowe nie zawsze mają możliwość sprawdzenia historii wypadkowej danego kierowcy. Nie bez znaczenia jest też marka ubezpieczanego pojazdu. Właściciele nowych i drogich aut muszą niestety zapłacić nieco więcej za ubezpieczenia komunikacyjne, niż posiadacze tańszych i wysłużonych pojazdów. Samochody starsze często ubezpiecza się w jedną stronę, co znacznie obniża koszt AC i OC.
Licencja: Creative Commons