0 głosów

Wpływ na zdrowie i wygląd skóry wywierany przez: migdały, morele, pistacje, granaty, orzechy i rodzynki.

Przedwczesnemu starzeniu sprzyja niewłaściwe odżywianie skóry od wewnątrz, zwłaszcza jeśli jemy zbyt mało pokarmów bogatych w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki mające niekorzystny wpływ na naszą skórę. (Wolne rodniki to atomy cząsteczki lub jony posiadające na zewnętrznej orbicie pojedynczy, niesparowany elektron, które atakują komórki wywołując zmiany komórkowe lub obumarcie komórek. Wolne rodniki są najprawdopodobniej odpowiedzialne za wystąpienie oznak starzenia się, ponieważ atakują strukturę skóry, niszcząc zawarty w niej kolagen). Na szczęście istnieją antyoksydanty odgrywające kluczową rolę w zwalczaniu wolnych rodników, a pokarmy, o których mowa w Piśmie św., są jednymi z najbogatszych źródeł antyoksydantów.
Naturalne pokarmy bogate w antyoksydanty dodają energii, opóźniają efekty starzenia, chronią przed rakiem, pomagają utrzymać właściwą wagę, a skórze nadają wspaniałego i promiennego blasku. (Tylko Bóg mógł stworzyć pokarmy, które mają tak wiele dobroczynnych właściwości, prawda?) Niektóre z najzdrowszych pokarmów, wspomnianych w Piśmie św., również wpływają na piękny wygląd cery i skóry.

MIGDAŁY
W Rozdziale drugim mówiliśmy o biblijnej symbolice drzewa migdałowego, które przypomina nam, abyśmy z ufnością oczekiwali na spełnienie Bożych obietnic. Bóg posłużył się migdałem, aby dokonać cudu pośród Izraelitów: sprawił, że laska Aarona, brata Mojżesza, zakwitła i wydała dojrzałe migdały (Lb 17, 23). Laskę tę przechowywano na pamiątkę w Arce Przymierza. Badaczom i poszukiwaczom nie udało się odszukać Arki, ale udało im się ustalić kluczowe fakty na temat migdałów. Migdały są bogatym źródłem witaminy E (witaminy młodości), która chroni skórę przed przebarwieniami i zmarszczkami, jak również może wpływać na poprawę jej struktury.

MORELE
Czy wiesz, że morele uważa się za „owoc zakazany” z Ogrodu Eden? Na ziemiach biblijnych nie rosły jabłonie, a jabłko w Piśmie św. odnosi się najprawdopodobniej do moreli. W Księdze Przysłów (25, 11) porównuje się piękne słowo do pięknego owocu moreli zdobiącego danie na złotym półmisku: „Jak złote jabłko na sprzętach ze srebra, tak słowo w porę wypowiedziane”. Dziś wiemy, że morele są bogatym źródłem karotenu, roślinnego składnika pokarmowego, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

PISTACJE
W czasach biblijnych pistacje stanowiły doskonałą przekąskę oraz wchodziły w skład preparatów do pielęgnacji skóry. Naukowcy uważają, że stanowiły część babilońskich Wiszących Ogrodów, dzieła biblijnego króla Nabuchodonozora, uważanych za jeden z siedmiu cudów świata antycznego. Dziś wiemy, że pistacje są bogate w karoten, roślinny związek pokarmowy, który „chroni skórę przed zapaleniem wywołanym promieniami słonecznymi, sprzyjającemu powstawaniu zmarszczek.” Co więcej, „uncja pistacji zawiera więcej błonnika niż pół szklanki szpinaku, a tyle samo co pomarańcza lub jabłko.” Im więcej błonnika, tym dłuższe uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej można kontrolować apetyt.

GRANATY
Granaty słynęły w czasach biblijnych ze swej soczystości, a dziś znów wróciły do łask. Gdy Izraelici wyszli z Egiptu, głośno narzekali, że Mojżesz wyprowadził ich na pustkowie, gdzie nie mogą delektować się smakiem granatów. Zwiadowcy wysłani przez Mojżesza z powrotem do Ziemi Obiecanej przynieśli upragnione granaty. Granaty to z pewnością także ulubione owoce Boga, ponieważ nakazał, aby ich kształt zdobił szatę duchownych i architekturę świątynną.
Jesienią owoc ten jest dostępny w większości sklepów spożywczych. Wystarczy go rozłupać, wysączyć sok i zjeść nasiona. Jeśli nie możesz kupić świeżych owoców, kup 100% sok z granatów i przechowuj w lodówce.
Sok z granatów zawiera więcej antyoksydantów niż czerwone wino czy zielona herbata i doskonale odżywia ciało zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Granaty są źródłem wyjątkowo silnych antyoksydantów, zwanych polifenolami, które opóźniają efekty starzenia i chronią przed chorobami serca. Wiele kremów z najwyższej półki zawiera wyciąg z granatów wygładzający zmarszczki, ale jakże przyjemniej jest delektować się wybornym smakiem owoców niż stosować krem przeciwzmarszczkowy.

ORZECHY
Chociaż w Piśmie św. z nazwy wymienione są jedynie migdały i pistacje, wiemy, że ludzie uprawiali orzechy i delektowali się ich smakiem. W Ewangelii św. Marka (r. 6) Jezus kroczy po wodzie w poprzek jeziora kierując się ku ziemi Genezaret, miejscu, gdzie, jak podaje starożytny historyk Józef Flawiusz, rosły orzechy. Eksperci zapewniają, że orzechy są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które chronią skórę przed wysuszeniem i zatrzymują w niej wilgoć. Spożywanie koronnych kwasów tłuszczowych omega-3 zwalcza objawy łuszczycy. Jak już wspomniano w rozdziale drugim, kwasy omega-3 mają działanie anty-zapalne. Trwają badania naukowe mające dowieść, jaka jest zależność między zapaleniem a starzeniem się i w związku z tym niejednokrotnie jeszcze usłyszmy o wszechstronnych korzyściach płynących ze spożywania orzechów.

RODZYNKI
W Księdze Jeremiasza (2, 21) Bóg nazywa Izrael „szlachetną latoroślą winną”. Owoce winnej latorośli – winogrona i rodzynki – ze smakiem spożywano w postaci stałego pokarmu i wina. W Pierwszej Księdze Samuela (r. 25) pewna mądra i piękna kobieta imieniem Abigail wzięła sto gron rodzynek, oprócz wielu innych pokarmów, jako dar dla króla Dawida mający odwieść go od nastawania na życie jej męża. I udało się. W Piśmie św. wiele razy mówi się o rodzynkach, najczęściej jako „ciastkach”, które były niczym innym, jak sprasowanymi rodzynkami. Współczesne kobiety wiedzą, że rodzynki są potężnym źródłem antyoksydantów. (Jedynie suszone śliwki mają więcej antyoksydantów niż rodzynki). Ponieważ badania dowiodły, że ludzie, którzy spożywają pokarmy bogate w antyoksydanty mają mniej zmarszczek, rozsądnie postąpisz włączając rodzynki do codziennego jadłospisu. A oto przepis na dobry początek:

(BSPiU) MIESZANKA PRÓBNA

Wymieszaj równe porcje następujących składników:
Rodzynki
Suszone figi
Całe migdały
Orzechy
Płatki gorzkiej czekolady

Wyłóż mieszankę do ładnej miski i obserwuj jak znika. Przekąska ta jest synergetyczna! Zwalcza oznaki przedwczesnego starzenia, nadwagę, choroby serca i skurcze głodowe. (Jeśli notorycznie nie jadasz śniadań, zapakuj tą mieszankę, bez wiórek czekoladowych, do kilku osobnych torebek i trzymaj je w spiżarni lub samochodzie. Zdrowe śniadanie – a nie głodówka – sprzyja powrotowi do naturalnej masy ciała.)

Płatki z gorzkiej czekolady

Pismo święte nie wspomina o czekoladowych płatka, to prawda, ale istnieje zabawny związek między czekoladą a Bogiem: to zakonnice pierwsze odkryły wyborny smak, jaki daje połączenie kakao z cukrem.

Artykuł jest fragmentem książki "Biblijne sekrety piękna", wydanej przez Wydawnictwo M.
Licencja: Creative Commons