Bardzo często jest tak, że poprzez wizerunek oceniamy ludzi, nie zawsze jednak sprawiedliwie i słusznie. To, że dana osoba ubiera się w dany sposób czasem może być dla nas podpowiedzią jakiej muzyki słucha, jaki jest jego styl życia.

Data dodania: 2009-01-06

Wyświetleń: 1525

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bardzo często jest tak, że poprzez wizerunek oceniamy ludzi, nie zawsze jednak sprawiedliwie i słusznie. To, że dana osoba ubiera się w dany sposób czasem może być dla nas podpowiedzią jakiej muzyki słucha, jaki jest jego styl życia. Ubiór potrafi nam dużo powiedzieć o danej osobie, o jej osobowości, charakterze. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym, by nie oceniać ludzi po pozorach. Nie zawsze stereotypy są prawdziwe wiarygodne.
Uznaje się, że osoba nosząca ubrania dresowe, luźne, takie jak obszerne spodnie, często z obniżonym krokiem, szerokie bluzy z kapturem, jest słuchaczem muzyki rapowej, hip-hopu. Od razu przyporządkowujemy takiego chłopaka czy dziewczynę do fanów chociażby „Peji”, „Tede”, „Kaliber 44”. Kolejnym przykładem jest ubieranie się na czarno, ciemne, długie włosy, kolczyki w różnych miejscach, poprzyczepiane cekiny. Są to generalnie słuchacze muzyki heavy metalowej i różnych jej odmian. Jest to bardzo złudne stwierdzenie, gdyż często jest tak, że fani słuchający dany gatunek muzyki są tylko wielbicielami danych tekstów i dźwięków, nie propagują związanego z nimi stylu życia, nie wyrażają sobą tego, czego słuchają. Popatrzmy na przykład na fanów Amerykańskiego wokalisty Meat Loaf, są oni najczęściej normalnie wyglądającymi, powszechnymi ludźmi, niewyróżniającymi się z tłumu. Są jednak wśród nich i ludzie ubrani na czarno i w dresach, jak również i dziewczyny w krótkich spódniczkach, częstych dla muzyki techno i popularnej.
Z reguły kierujemy się wyglądem oceniając ludzi na przysłowiowy pierwszy rzut oka. Powinniśmy jednak odejść od takich stwierdzeń, gdyż rzadko kiedy są one sprawiedliwe, i nie krzywdzą prawdziwych fanów danych stylów muzycznych. Nie możemy myśleć, że jak zobaczymy kogoś w dresach to ta osoba musi malować graffiti na murach i nowo wymalowanych domach, a ubrana na czarno jest uzależniona od narkotyków. Walczmy z takimi osądami będącymi tylko stereotypami.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena