Tablica interaktywna to nowoczesne narzędzie, które ułatwia prowadzenie zajęć edukacyjnych. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia można nie tylko prezentować różnego rodzaju treści, lecz także uzupełniać dane, przesuwać elementy z miejsca na miejsce, rysować i korzystać z innych funkcji. Jak działa tablica interaktywna? I czym jest „Aktywna Tablica”?

Data dodania: 2025-01-02

Wyświetleń: 45

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest aktywna tablica i jak można ją wykorzystać w trakcie zajęć?

Interaktywna tablica – co to takiego?

Tablica interaktywna nazywana również aktywną to zaawansowane urządzenie, które umożliwia wchodzenie w interakcję z pojawiającymi się na niej treściami. Nie może jednak działać samodzielnie – musi być uzupełniona o projektor wyświetlający obrazy, grafiki i tabele na jej powierzchni oraz w większości przypadków o komputer podłączany do niej za pomocą kabli. Na rynku dostępne są zarówno tablice z wbudowanymi projektorami, jak i współpracujące z urządzeniami zewnętrznymi.

Żeby móc obsługiwać tablicę, należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie i skalibrować ją tak, aby urządzenie dokładnie rejestrowało dotknięcia użytkownika i szybko na nie reagowało. Po kalibracji można już rysować i pisać na tablicy, korzystać z interaktywnych aplikacji albo przesuwać elementy z miejsca na miejsce. Co ważne, urządzenie pozwala na wykonywanie zadań kilku osobom jednocześnie.

Jeśli jest taka potrzeba, da się również zapisać stworzone w ten sposób notatki, rysunki czy mapy myśli, a następnie wysłać je mailem lub wydrukować.

Niektóre tablice mogą również rozpoznawać ruch, reagować na gesty albo być zintegrowane z zasobami internetowymi.

Jak można wykorzystać interaktywną tablicę?

Jak zatem wykorzystać je w trakcie prowadzenia zajęć? Na tablicach da się prezentować różne dane, obrazki, grafiki i wykresy. Można np. pokazać uczniom, jak dawnej wyglądały miejsca, które są omawiane na danych zajęciach i jak się zmieniły w ostatnich latach, jak rozpoznać chmury po kształcie albo z czego składa się komórka roślinna. Dodatkowo nauczyciel albo uczniowie są w stanie na tablicy zaznaczyć wybrane elementy, a następnie przygotować mapę myśli.

Tablicy można również użyć do ćwiczenia spostrzegawczości – szukania różnic na obrazkach, wypełniania krzyżówek, rozwiązywania zadań polegających na łączeniu przedmiotów czy prowadzenia pracy w grupach. Jedyne ograniczenie stanowi wyobraźnia.

Aktywna Tablica” – dofinansowanie do zakupu urządzeń interaktywnych

„Aktywna Tablica” to nie tylko urządzenie, lecz także nazwa inicjatywy rządowej, w ramach której wspierane są publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe, w tym szkoły specjalne przyjmujące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Program umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego na zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu oraz narzędzi do terapii, w tym m.in. tablic interaktywnych, projektorów, głośników lub innych urządzeń audio, wirtualnych laboratoriów, materiałów do nauki kodowania i robotyki oraz interaktywnych monitorów dotykowych.

Żeby uzyskać dofinansowanie, szkoła musi złożyć wniosek do swojego organu prowadzącego. Kwota, którą można otrzymać, zależy od rodzaju placówki.

Więcej na temat „Aktywnej Tablicy” znajdziesz tu: https://aramisklep.pl/pl/c/AKTYWNA-TABLICA/430

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena