Postanowiłem zbadać intrygującą teorię sugerująca, że za pseudonimem Nostradamus mogła kryć się kobieta. Czy istnieje możliwość, że jedna z najbardziej znanych postaci w historii okultyzmu była w rzeczywistości kobietą? Przeanalizujmy tę tezę w świetle dostępnych informacji.

Data dodania: 2024-11-03

Wyświetleń: 113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nostradamus – kobieta ukryta za męskim pseudonimem?

Nostradamus, francuski aptekarz, astrolog i autor słynnych proroctw, od wieków fascynuje ludzi na całym świecie. Jego enigmatyczne czterowiersze interpretowano na wiele sposobów, a jego postać owiana jest tajemnicą.

Etymologia imienia wskazuje dwa człony tego imienia: Nostra Damus.

— „Nostra” – hiszpańskie słowo oznaczające „nasza” w żeńskim rodzaju. Czy to przypadkowa zbieżność, czy świadomy wybór?

— „Damus” – potencjalny związek z francuskim „Madame” (Ma’Dame — Dama). Czy autor chciał ukryć swoją płeć za tym pozornie męskim imieniem?

Ujmując pytania w kontekście historycznym wskazuje na ograniczoną rolę kobiet w XVI wieku. Publikowanie prac naukowych czy astrologicznych (i nie tylko) pod własnym nazwiskiem było przez kobiety niemal niemożliwe. Ograniczenia nałożone na kobiety w XVI wieku utrudniały im prowadzenie publicznej działalności. Z tego powodu używano właśnie pseudonimów. Istnieje wiele teorii na temat dzieł kobiecych w tym okresie, są one jedynie teoriami, gdyż nie ma dziś twardych dowodów. Dowodów, które wówczas mógłby tę osobę pogrążyć, gdyby padł chociażby cień podejrzenia. Dlatego pseudonimy chroniły wielu autorów przed wyjawieniem prawdziwej tożsamości dla ochrony życia, nawet gdy ci ludzie robili coś dobrego. Za złamanie zakazów takich jak kobieta tworząca dzieło, mogło skończyć się w jeden sposób.

Być może właśnie dlatego analiza wszelkich źródeł historycznych wskazuje, że Nostradamus był mężczyzną. Być może właśnie dlatego nie zachowały się żadne listy, dzienniki i inne zapisy, które mogłyby zdradzić prawdziwą tożsamość. Niektórzy badacze doszukują się w twórczości Nostradamusa symboliki związanej z płcią żeńską, która mogłaby sugerować, że autor był kobietą.

Wyobrażacie sobie sytuację, gdy kobieta w czasie Wielkiej Inkwizycji upublicznia odkrycie naukowe sprzeczne z narracją kościoła? Taka osoba sama siebie skazuje na śmierć w męczarniach. A walka nauki i postępu z ciemnotą, trwała od zawsze. Osoby o innych poglądach, dla przykładu i zastraszania, kościół katolicki palił na stosie oskarżając o pakt z Diabłem - i akurat na takie działania dowodów nie trzeba szukać.

Biorąc pod uwagę alternatywne teorie, jak chociażby członkostwo Nostradamusa w tajnym stowarzyszeniu, które wymagało od członków używania pseudonimów, możemy przyjąć, że mężczyzna przyjął taki pseudonim. Jednocześnie należy mieć na uwadze podejrzenie, że Nostradamus miał kontakty z istotami pozaziemskimi, które przekazywały mu wiedzę o przyszłości.

Pomysł, że Nostradamus był kobietą, jest intrygujący i skłania do głębszej refleksji nad jego życiem i twórczością. Jednakże, brakuje solidnych dowodów historycznych, które potwierdziłyby tę tezę. Choć nie można całkowicie wykluczyć takiej możliwości, większość badaczy skłania się ku tradycyjnej interpretacji, zgodnie z którą Nostradamus był mężczyzną. Pamiętajmy jednak, że wszelkie badania prowadzone po tak wielu latach, gdy nie ma już świadków, gdy możemy w większości polegać na własnych odczuciach, mogą być błędne, choć równie dobrze mogą błędne nie być.

 

Pomysł zbadania sprawy zasugerowany przez DAGAIZM.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena