Bushcraft to aktywność na świeżym powietrzu, na którą decyduje się coraz więcej osób. Bywa fenomenalną przygodą, sposobem na poprawę kondycji fizycznej oraz budowanie relacji nie tylko w rodzinie, ale też w gronie znajomych. Trudno się zatem dziwić, że drzemiący w nim potencjał chętnie wykorzystuje się też podczas firmowych integracji.

Data dodania: 2024-09-25

Wyświetleń: 124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wyjazdy bushcraftowe a firmowa integracja – czy da się je połączyć?

Czym dokładnie jest bushcraft i jakie korzyści przynosi dla nowoczesnego biznesu? Czy to tylko szansa na relaks, czy też możliwość rozwijania potencjału? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Na czym polega bushcraft?

Bushcraft zjednuje sobie kolejne grupy osób. Co to takiego? Dużą podpowiedzią jest już sama nazwa, łącząca dwa angielskiego słowa „bush” i „craft”, czyli odpowiednio „krzaki”, „zarośla” oraz „rzemiosło”. W sporym uproszczeniu można zatem powiedzieć, że bushcraft to po prostu zdobywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do przetrwania w dzikim, nieznanym terenie, z dala od cywilizacji, wykorzystując to, co daje natura.

Dobry bushcraftowiec powinien dokształcać się z takich dziedzin, jak botanika, meteorologia, orientacja w terenie i nawigacja, równocześnie rozwijając dodatkowe kompetencje z zakresu klasycznego survivalu, jak zdolność do posługiwania się prostymi narzędziami (lub nawet wykonywania ich), pozyskiwanie pożywienia i wody, tworzenie schronienia czy rozpalanie ognia. Warto jednak wspomnieć, że bushcraft ma charakter znacznie bardziej rekreacyjny i jest nastawiony na długofalowe radzenie sobie w „dziczy”, bez nadmiernego i niepotrzebnego ingerowania czy niszczenia natury wokół. Tym znacząco różni się od klasycznej sztuki przetrwania, w której trzeba zadbać o przeżycie w ekstremalnych sytuacjach.

Kto może wybrać się na wyprawę bushcraftową?

Bushcraft realizuje się w różnych terenach. Można wybrać się do lasu czy w góry, ale też eksplorować jaskinie, pustynie czy inne mniej dostępne obszary. W każdym z tych przypadków trzeba oczywiście zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie, dobrane do okoliczności, pory roku, specyfiki wyjazdu i indywidualnych potrzeb. Spory wachlarz produktów pojawia się choćby na stronie Karaluch.

Tak szerokie spektrum możliwości sprawia, że bushcraft to w zasadzie aktywność dla każdego. Decydują się na nią single i pary, a także grupy przyjaciół, które pragną wspólnie wybrać się na przygodę życia. Zdarzają się nawet ekspedycje przystosowane dla młodszych użytkowników, dzięki czemu z bushcraftu korzyści mogą czerpać całe rodziny. Coraz chętniej na takie eskapady decydują się także firmy, widząc w nich olbrzymi potencjał nie tylko pod względem imprezowym, ale też w zakresie podnoszenia wielu przydatnych umiejętności swoich pracowników.

Korzyści z bushcraftu dla budowania zespołu

Bushcraft jako wyjazd integracyjny można potraktować przede wszystkim jako przygodę i świetną zabawę na świeżym powietrzu. To szansa na aktywne spędzenie czasu, poprawę kondycji fizycznej po wielu tygodniach za biurkiem, a przy tym poznanie nowych miejsc i ich historii.

Równocześnie jednak integracja w formie bushcraftu pozwala rozwijać cenne kompetencje miękkie, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania zespołów firmowych. Wymaga bowiem w wielu momentach współpracy, sprawnego podziału zadań i obowiązków, podejmowania szybkich decyzji oraz radzenia sobie w trudnych warunkach ze stresem i ewentualnymi konfliktami. Co więcej, taki wyjazd potrafi zbudować solidne więzi oraz zbliżyć uczestników, co również przydaje się podczas realizacji służbowych zadań.

Bushcraftowa integracja firmowa – podsumowanie

Bushcraft w roli firmowej integracji potrafi być piękną przygodą i sposobem na zbudowanie solidnego zespołu o wysokiej efektywności i niezawodności. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie, zamiast klasycznego wyjazdu. Może się okazać, że uzyska się w ten sposób znacznie więcej korzyści na przyszłość.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena