Żyjemy w świecie pełnym oczywistości, świecie w którym wszystko dostajemy niejako na talerzu. Każdego dnia powielamy szablony, kopiujemy pomysły. Jednak im więcej kopiujemy, im bardziej powielamy, tym mocniej tęsknimy za czymś oryginalnym i zaskakującym. Bo prawda o nas samych jest taka, że choć lubimy łatwe rozwiązania to największe wrażenie robi na nas to, co wymagało wykazania zaangażowania i użycia wyobraźni.

Data dodania: 2009-04-16

Wyświetleń: 2287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chociaż są tacy, którzy nie lubią być zaskakiwani, to jednak większość z nas najgłębiej w pamięci zachowuje te sytuacje, upominki, żarty, które miały w sobie element zaskoczenia. Dlaczego tak się dzieje? Już Arystoteles twierdził, że motorem dążenia do wiedzy jest zdziwienie, w jakie odczuwamy poznając otaczającą nas rzeczywistość. Ciekawość świata jest matką wielu wynalazków i okryć. A jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, zatem im więcej wiemy, tym więcej chcemy się jeszcze dowiedzieć. Sama wiedza zaś dostarcza nam bodźca, który podsyca ową ciekawość.

W życiu codziennym owa ciekawość nieco słabnie. Rozwój techniki i dostępność wiedzy sprawia, że coraz mniej rzeczy jest nas w stanie zaskoczyć. To, co wiele lat temu było nie do pomyślenia, dzisiaj jest czymś zupełnie powszednim. Kto bowiem trzydzieści lat temu wierzył, że za pomocą internetu będziemy komunikować się z całym światem? Standard życia ulega zmianie. Życie jest dużo łatwiejsze. Pociąga to jednak za sobą pewne niebezpieczeństwo. Nasze życie staje się coraz bardziej przewidywalne, a przez to nudne.

Pomagają nam w tym media, kreując naszą rzeczywistość wedle z góry ustalonego szablonu. Dzięki kolorowym czasopismom wiemy, jak mamy żyć, co jeść, jaki kupić prezent na urodziny męża. Nasza wyobraźnia coraz bardziej biernie uczestniczy w codziennym życiu. A przecież większość z nas lubi być zaskakiwana. Począwszy od niespodziewanej słonecznej pogody w listopadzie, po wygraną na loterii.Taka jest nasza natura. Racjonalizując rzeczywistość cieszymy się wprawdzie, kiedy otrzymamy praktyczny upominek. Jednak w pamięci i w sercu nosimy kwiaty, które otrzymaliśmy niespodziewanie i bez okazji. Wszelkie niespodzianki niejako wywracają nasz uporządkowany świat do góry nogami, ale jednocześnie pobudzają naszą wyobraźnię.

Niestety często o tym zapominamy i wybierając na przykład prezent dla dziewczyny, ulegamy chwilowym modom. Kupujemy modne perfumy – bo przecież wszystkie kobiety chcą je mieć. Jeździmy na wakacje w modne miejsca – bo przecież wszyscy znajomi tam byli. Odbieramy sobie tym samym sferę wolności wyboru, ograniczamy się schematami.

A przecież wystarczy poszukać w ofertach biur turystycznych wycieczek w miejsca, które może nie są bardzo popularne, ale równie urocze i zaskakujące. Zamiast kolejnego kompletu pościeli można przygotować gazetę z artykułem na temat jubilata (http://gazetomania.pl/prezent-na-urodziny.action) . Zaprojektować biżuterię dla narzeczonej. Zadedykować chłopakowi ulubioną piosenkę. Coś zrobionego specjalnie z myślą o tej drugiej osobie.
Zaskoczenie jest tym, co porusza nas najbardziej. Przyzwyczajeni do rutyny dnia codziennego, wiele czynności wykonujemy mechanicznie, a co za tym idzie, trochę bezmyślnie. To, co nas zaskakuje, sprawia że weryfikujemy naszą wiedzę o świecie. Modyfikując schematy życia, pokazujemy, jacy naprawdę jesteśmy – jak bardzo kochamy, ile jesteśmy w stanie zrobić dla swoich bliskich.

Im więcej dajemy z siebie w każdej najbardziej prostej czynności, tym ma ona większą wartość. To, co wymyka się schematom, co do przygotowania wymagało więcej wysiłku świadczy o naszym zaangażowaniu. Owszem, czerwona róża kupiona w pośpiechu, jest miłym dowodem miłości czy sympatii, jednak drodzy panowie, każda kobieta chciałaby choć raz niczym bohaterka Nocy i dni zostać niespodziewanie zaskoczona naręczem nenufarów, zebranych na samym środku jeziora. I nie mówmy, że takie rzeczy dzieją się tylko w książkach czy filmach!
Rzeczywistość będzie taka, jaką ją sobie stworzymy.
Licencja: Creative Commons