Co robić, aby mieć piękne i zdrowe zęby? Przede wszystkim o nie odpowiednio dbać. Zaniedbane uzębienie to nic dobrego - jest ono nie tylko defektem estetycznym, ale może również przyczyniać się do wielu różnych problemów zdrowotnych. Sprawdźmy, dlaczego warto troszczyć się o swój uśmiech.

Data dodania: 2022-10-12

Wyświetleń: 323

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

5 powodów dla których warto dbać o zęby

Powód nr 1 - względy zdrowotne

Zdecydowanie najważniejszym z powodów, dla którego należy dbać o zęby, jest to, że mają one ogromny wpływ na stan i kondycję całego organizmu. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że nieleczone zęby mogą powodować inne dolegliwości, często niezwiązane nawet z jamą ustną.

Chorobotwórcze bakterie ukrywające się w szczelinach zębów i dziąseł mogą przeniknąć do krwiobiegu, a wraz z im do niemal wszystkich narządów odpowiadających za zdrowie człowieka. Chore zęby mogą odpowiadać za choroby reumatyczne, problemy z sercem i płucami czy słabą odporność. Oprócz tego, wiele groźnych drobnoustrojów dostaje się do organizmu człowieka właśnie przez jamę ustną. Odpowiednia i regularna higiena zębów, dziąseł i języka pozwala na szybkie ich usunięcie zanim przedostaną się dalej w głąb organizmu.

Powód nr 2 - piękny wygląd

Piękny i zadbany uśmiech odgrywa w życiu każdego człowieka ważną rolę. Osoby z zadbanym uzębieniem są pewniejsze siebie, częściej się uśmiechają, a przez to są odbierane przez otoczenie jako zdrowe, silne i atrakcyjne. Obecnie, wygląd zębów jest równie ważny co ubiór czy fryzura. W wielu przypadkach to klucz do sukcesów w życiu towarzyskim i zawodowym.

Wraz z biegiem lat ludzie przykładają coraz większą uwagę nie tylko do stanu, ale i do wyglądu swojego uzębienia. Przychodzą do gabinetu stomatologicznego nie tylko na leczenie zębów, ale także po to, aby poprawić ich wygląd albo uzupełnić braki w uzębieniu. Z tego względu dużą popularnością cieszą się implanty zębowe.

Implanty zębowe pozwalają na wypełnienie luki po usuniętym zębie, aby uśmiech był kompletny i wyglądał estetycznie. Implanty zębowe są obecnie najnowocześniejszym i najbardziej skutecznym zamiennikiem utraconego zęba. Zepsute zęby powodują również nieprzyjemny zapach z ust, który jest nie tylko odczuwalny dla nas, ale i dla otoczenia, i ma negatywny wpływ na codzienne życie i kontakty z ludźmi.

Powód nr 3 - względy finansowe

Kolejnym powodem, dla którego warto dbać o zęby, są koszty, jakie trzeba ponieść w związku z ich leczeniem. O wiele łatwiejsze i tańsze jest wyleczenie jednego zęba niż kilku. Pełna sanacja jamy ustnej to ogromny wydatek. Tymczasem, jeśli będziemy regularnie odwiedzać dentystę i robić przeglądy zębów, a także dbać o nie we własnym zakresie poprzez odpowiednie szczotkowanie i płukanie, to najprawdopodobniej uda nam się tych wysokich kosztów uniknąć.

Powód nr 4 - uśmiech na długie lata

Dzięki regularnym wizytom u dentysty i dbaniu o zęby oraz dziąsła, będziemy mogli cieszyć się długim uśmiechem przez wiele lat. Osoby, które troszczyły się o swoje uzębienie o wiele później tracą zęby niż osoby, które nie dbały o swoją jamę ustną. Jest to istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla zachowania funkcji całego uzębienia, czyli prawidłowego gryzienia i przeżuwania oraz ochrony przed przemieszczaniem się kości.

Powód nr 5 - ochrona przed bólem

Zepsute zęby bolą. W dodatku, jest to ból, który nie tylko koncentruje się w chorym miejscu, ale także promieniuje na całą szczękę, ucho albo nawet głowę. Wiele osób cierpiących na bóle zębów zgodnie przyznaje, że jest to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów bólu z jakim można mieć do czynienia. Tego cierpienia można uniknąć regularnie dbając o zęby.

Jeśli chodzi o samo leczenie to jest ono zwykle bezbolesne. Nawet tak poważne zabiegi jak leczenie kanałowe, w profesjonalnych gabinetach są przeprowadzane przy zastosowaniu specjalistycznego znieczulenia, i przez to nie są odczuwalne przez pacjenta. Mimo wszystko, przez kilka dni po wizycie można odczuwać lekki dyskomfort, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać próchnicy i innym chorobom zębów niż je później leczyć.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena