Co więcej, jest to badanie wykorzystywane także w medycynie ratunkowej do szybkiej oceny stanu naczyń krwionośnych.
Co to jest i na czym polega ultrasonograficzne badanie Doppler?
Jak wspomniano we wstępie, w badaniu USG Doppler wykorzystuje się technikę transformacji - a więc przemiany - fal ultradźwiękowych na fale słyszalne. Innymi słowy, fala ultradźwiękowa przenika przez naczynie z przepływającą krwią i zmienia się w falę dźwiękową odbieraną przez przewodnik, następnie są one wzmacniane i słyszalne w postaci charakterystycznego dźwięku pulsacyjnego. Pulsujące struktury są także obrazowane, co zdecydowanie precyzuje postawienie trafnej diagnozy.
Badanie USG Doppler dostarcza informacji nt. przepływu krwi przez naczynia i tętnice żylne i jest najczęściej wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń naczyniowych. Co ważne dla pacjentów, doppler jest całkowicie bezpieczny. Do tej pory nie stwierdzono szkodliwości badania. Nie zachodzi w nim ekspozycja na działanie promieni rentgenowskich i środków kontrastowych.
Czym różni się Doppler od standardowego USG?
Klasyczne badanie USG opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych, nie mniej - w odróżnieniu od badania USG Doppler - nie są one słyszalne dla ludzkiego ucha. Sama technika badania jest podobna - swoją drogą doppler jest rozbudowaną wersją ultrasonografii. Diagnostyka USG przede wszystkim to obrazowanie zarysów oraz położenia narządów i tkanek oraz na zdolności do obrazowania patologii. Wspomniane patologie charakteryzują się inną gęstością i elastycznością niż tkanki zdrowe. USG Doppler wzbogacone jest o przetwarzanie fal w słyszalne.
Rodzaje badań USG z dopplerem
W zależności od potrzeb diagnostycznych i manifestacji objawów chorobowych, lekarz może wybrać jeden z rodzajów badania ultrasonograficznego z efektem Dopplera.
Do wyboru pozostają:
- USG Doppler Duplex - badanie z podwójnym obrazowaniem, pokazujące naczynia oraz sąsiadujące z nimi tkanki
- USG Doppler z falą ciągłą - badanie pozwala na błyskawiczną diagnostykę z ukazaniem zmian patologicznych związanych z natężeniem przepływu krwi; stosuje się je np. przy badaniu tętna płodu lub przy przepływie krwi przez zastawki
- USG Doppler z falą pulsacyjną - badanie oznaczające przepływy krwi średnie i wolne; dokładne i określające głębokość położenia naczyń
- USG Doppler kolorowe - badanie szczegółowo obrazujące przepływ krwi przez naczynia, określające prędkość i kierunek przepływu w kolorze
Kiedy wykonuje się USG Dopplerowskie?
Badanie z efektem Dopplera zleca się m.in. w diagnostyce i ocenie :
- przepływu i czynności naczyń
- tętniaków
- podejrzeniu zakrzepów w żyłach
- formowania płytek miażdżycowych w tętnicach
- procesu odrzucania przeszczepów
- przepływu krwi przez zastawki serca
- drożności przeszczepów naczyniowych
- kontroli tonów serca płodu
- prędkości przepływu krwi
- głębokości położenia naczyń krwionośnych
- drożności naczyń krwionośnych w kończynach (zawsze badana jest kończyna chora i zdrowa, a wynik jest porównywany)
- naczyń mózgowych i naczyń szyjnych
USG Doppler wykonuje się zarówno prewencyjnie, jak i w ratownictwie medycznym. Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia badania należą:
- miażdżyca
- nadciśnienie
- choroba zakrzepowa żył
- choroba nowotworowa
- zagrożenie udarem mózgu, zawałem serca
- bóle i obrzęki kończyn
- stanu pourazowe
- owrzodzenia skóry kończyn
Badanie USG Doppler jest wykonywane na nowoczesnej i bezpiecznej aparaturze ultrasonograficznej wyposażonej w specjalistyczną nakładkę dopplerowską. Czas badania zazwyczaj nie przekracza pół godziny.