Postęp technologiczny w branży budowlanej sprawił że oprócz tradycyjnych technologii oraz usług pojawiają się w niej coraz to bardziej innowacyjne i niszowe oferty. Do ich grona bez wątpienia można zaliczyć skanowanie 3D obiektów budowlanych, spinanie budynków zabytkowych, fluorescencyjne ścieżki rowerowe i chodniki, czy wykonane z elastycznych, cienkich ogniw fotowoltaicznych przeszklenia budynków.

Data dodania: 2022-08-22

Wyświetleń: 215

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Innowacje w branży budowlanej

Skanowanie 3D obiektów

Rozwój technologii komputerowej sprawił że coraz więcej rzeczy przechowujemy w postaci cyfrowej. Również mapy i plany budynków z archiwów państwowych stopniowo zostały przeniesione do cyfrowych baz danych, gdzie były bardziej dostępne i łatwiejsze w późniejszej obórce.

Niestety w przypadku planów budynków skany papierowych dokumentów były mało przydatne dla architektów, którzy do celów projektowych wykorzystują coraz to bardziej zaawansowane narzędzia komputerowe. Dlatego żeby w szybki i łatwy sposób przenieść ogromną ilość danych cyfrowych dotyczącą konstrukcji i wymiarów budynków zaczęto do tego celu wykorzystywać skanery 3D dużej mocy.

Dzięki tym urządzeniom w kilkadziesiąt minut można uzyskać dokładne wymiary oraz kształty poszczególnych powierzchni, które na bieżąco można odtworzyć w postaci cyfrowego modelu 3D. Innowacja ta idealnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku budynków zabytkowych, które są przygotowywane do renowacji lub ich wartość jest tak duża że plany muszą zostać zabezpieczone w cyfrowej bazie, z której będzie można je dokładnie odtworzyć w przypadku pożaru lub uszkodzenia obiektu.

Spinanie budynków

Kolejną innowacją, która coraz częściej wykorzystywana jest w branży budowlanej jest konstrukcja stalowa oparta o ściągi, której zadaniem jest spinanie budynków. Technologia ta jest następcą stemplowania, które przez lata było wykorzystywane w celu zabezpieczenia budynków o złym stanie technicznym. Niestety trwałość drewnianych stempli była bardzo krótka, a zabezpieczenia wykonane w tej technologii mało bezpieczne.

Dlatego zaczęto stopniowo zastępować drewno, stalowymi podporami, a z czasem, podpory zostały wyparte przez ściągi montowane bezpośrednio w uszkodzonych ścianach. Pozornie prosta technologia w połączeniu z dokładnymi obliczeniami inżynierów, które wskazują najbardziej newralgiczne miejsca budynku pozwoliła na zabezpieczanie budynków zabytkowych, mieszkalnych, czy przemysłowych w oczekiwaniu na ich remont i zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonych prac budowlanych.

Spinanie budynków bardzo dobrze sprawdza się także w dużych miastach, gdzie gęstość zabudowy często utrudnia prowadzenie remontów czy budowy nowych obiektów. Dzięki wzmocnieniu konstrukcji sąsiednich budynków poprzez montaż konstrukcji stalowych i ich spięcie, prace takie mogą być wykonywane bez obaw.

Fluorescencyjne ścieżki rowerowe

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem obok spinania budynków są fluorescencyjne ścieżki rowerowe. Ścieżki te wykorzystują luminofory, czyli specjalne substancje syntetyczne, które w trakcie dnia ładują się energią słoneczną, a dzięki właściwościom luminescencyjnym, nocą świecą. To proste, a zarazem genialne rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych, a także pozwala ograniczyć zużycie energii wykorzystywanej przez oświetlenie miejskie. Obecnie fluorescencyjne ścieżki rowerowe są na etapie testów, jednak jeśli sprawdzą się, w perspektywie lat mogą stać się codziennością w naszych miastach.

Witryny z elastycznych ogniw fotowoltaicznych

Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne to polski wynalazek, który cały czas jest na etapie prac laboratoryjnych. Jednak ich efekty są bardzo obiecujące, dlatego postanowiono poszukać zastosowania do tej innowacji również w budownictwie. Pierwszym dużym projektem jest wykorzystanie elastycznych ogniw fotowoltaicznych do wykonania witryn sklepowych, dzięki czemu cała ich powierzchnia będzie mogła gromadzić energię na potrzeby sklepu.

To rozwiązanie sprawdzić się może w przypadku budynków wielopiętrowych, gdzie sklep zajmuje tylko najniższą kondygnację. Wówczas bez konieczności uzyskiwania zgody administracji budynku oraz pozostałych właścicieli na montaż tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych na dachu można wdrożyć elastyczne, cienkie ogniwa fotowoltaiczne, z których zostanie wykonana witryna sklepowa. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko czasu, ale także długości przewodów, które musiały być wykorzystane do wykonania instalacji elektrycznej, czy konieczności sprawdzenia wytrzymałości konstrukcji dachu, na którym by stanęła ciężka konstrukcja tradycyjnej fotowoltaiki.

Cienkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne to przyszłość nie tylko w branży budowlanej.

Przyszłość w budownictwie

Powyższe przykłady to tylko promil rozwiązań, które pokazują jak zmienia się branża budowlana i co czeka nas w przyszłości. Możliwości wykorzystania technologii, które początkowo mają inne przeznaczenie do zastosowań w budownictwie są ogromne. Dlatego warto śledzić branżowe strony i wykorzystywać innowacyjne rozwiązania już dziś.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena