Dla postronnego obserwatora TaiChiChuan to seria powolnych płynnych ruchów przypominających taniec. Taniec o pięknych, chociaż dla wielu mało zrozumiałych nazwach, np. „ Biały żuraw rozkłada skrzydła „ lub „ Igła na dnie morza „

Data dodania: 2006-10-11

Wyświetleń: 7565

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

TAI – CHI – CHUAN ( Tajiquan, Tai – Ji – Quan), “ Boks cieni „, „ Sztuka ośmiu trygramów “, 8 podstawowych technik ręcznych i 5 kierunków (kroków). „ Osiem Trygramów w dłoniach i Pięć Żywiołów pod nogami „. TaiChiChuan w Księdze Przemian I Cing przedstawione jest jako przemiana. Otaczające nas zjawiska w momencie przemiany przejawiają stan Tai Chi. Zmieniające i uzupełniające się pierwiastki YIN i YANG w momęcie przemiany nazywane są Tai Chi.

W języku chińskim słowo TaiChi nie oznacza formy ćwiczeń, lecz pojęcie z zakresu klasycznej filozofii. TaiChi to pierwotna, podstawowa jedność będąca źródłem komplementarnych pierwiastków Yin i Yang. Słowa rozpoczynające pracę o TaiChi Wang Zhongyue brzmią: „TaiChi rodzi się z WuChi, jest matką Yin Yang”. Płynny rytm ćwiczeń wyraża ideę nieustającej przemiany natury, w której raz element Yin, raz Yang są dominujące. Yin i Yang dopełniają się wyrażając jedność, jako że źródło swe mają w pierwotnej jedności TaiChi. Taką harmonijną, zrównoważoną i wzajemnie uzupełniającą się całość stanowi ciało ćwiczącego TaiChi. Klasyka mówi, że, wszechświat jest wielki i stanowi wiele TaiChi. Odzwierciedleniem tego wielkiego wszechświata jest nasz mały wszechświat – ludzkie ciało.

Dawno temu taoistyczni mnisi doszli do wniosku, że, dokładny skoordynowany ruch powtarzany kilkaset razy może nadać niezwykłą sprawność w funkcjonowaniu organizmu nie narażając go na nadmierny wysiłek lub wyczerpanie. Kilka pojedynczych ruchów skutecznie połączonych ze sobą w określoną całość dawało w konsekwencji formę - formę, której systematyczny trening stwarzał wyśmienite warunki dla lepszego funkcjonowania organizmu. Kiedy nasz organizm lepiej funkcjonuje, to my stajemy się przez to lepsi. Zbawienny wpływ wykonywanych ćwiczeń rozwija elastyczność płuc, poprawia układ krwionośny, przez co silniejsze staje się serce, a oddech staje się głęboki i spokojny. Spokojne przejścia między ćwiczeniami, rozluźnione mięśnie, skoncentrowany umysł, by Chi mogła krążyć we właściwy sposób. Chińczycy często mawiają, że bez ruchu nie ma życia, więc człowiek, który się nie rusza częściej choruje i w konsekwencji szybciej umiera.

W Chinach normalnym jest zjawisko uprawiania TaiChiChuan jako pomoc w leczeniu nieraz bardzo ciężkich chorób. Ciekawym zjawiskiem jest ćwiczenie przez osoby starsze, które chcą dłużej zachować sprawność fizyczną i dobre krążenie, aby nie dać się dolegliwościom związanym ze starczym wiekiem. Ciekawostką jest, że spora część rozpoczyna swoją edukację w wieku 40-50 lat. Ćwiczący uczy się pozostawać w harmonii z własnym ciałem, jak i otoczeniem, ludźmi, przyrodą. TaiChiChuan jako skuteczna metoda profilaktyki zdrowotnej zdobywała coraz więcej zwolenników najpierw w Chinach następnie sukcesywnie rozprzestrzeniała się w innych krajach.

Wielu ćwiczących wie co to jest TaiChiChuan i wielu jest takich, którzy niewiele wiedzą o stosowaniu technik w celu poprawienia zdrowia i podniesienia witalności, oraz spokoju ducha. Dla jednych i drugich...

Licencja: Creative Commons
3 Ocena