Depresja egzystencjalna nie jest uznanym stanem zdrowia psychicznego. Nie oznacza to, że takie zdarzenia się nie zdarzają. Stan ten przy tym nie jest uwzględniony w tak istotnym dokumencie, jak Podręcznik diagnostyczno-statystyczny zaburzeń psychicznych (DSM-5). Ten używany jest przez wielu psychoterapeutów zajmujących się zdrowiem psychicznym i przypadkami klinicznymi.

Data dodania: 2021-12-30

Wyświetleń: 913

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czego nie wiecie na temat depresji egzystencjonalnej?

Depresja egzystencjonalna a kryzys

Choroby depresyjne mają różne formy, w tym te występujące u kobiet po przejściu porodu, depresję kliniczną czy sezonowe zaburzenie afektywne.

Według niektórych ekspertów kryzysy egzystencjalne mają elementy poznawcze, takie jak utrata celu lub sensu życia.

Nie zawsze jednak prowadzą do chorób depresyjnych. Egzystencjalna rozpacz i egzystencjalny kryzys są więc dwoma odrębnymi stanami.

Depresja to choroba nastroju i problem ze zdrowiem psychicznym. Można to zdiagnozować i wyleczyć.

Kryzys to psychologiczne lub moralne wydarzenie życiowe, które może skutkować zwiększonym – a czasem nie do zniesienia – poziomem stresu. Tak, można to wypracować przy wsparciu specjalisty zdrowia psychicznego, nawet w odległym wariancie, ale nie zawsze jest ono powiązane z konkretną jednostką chorobową.

Czy kryzys egzystencjalny może doprowadzić do depresji? Chociaż jest to do pomyślenia, zwykle tak nie jest.

W rzeczywistości możliwa jest sytuacja zgoła odwrotna.

Bolesna sytuacja może skłonić osobę do uważnego zastanowienia się nad swoim życiem przez cały czas, myślami o śmierci lub duchowości, tożsamości i celu, jednak ostateczny rezultat może prowadzić do wzmocnienia, świadomości i potwierdzenia.

Depresja egzystencjonalna a faktyczny stan depresyjny

Tak. Kiedy mówisz o depresji, masz na myśli zestaw objawów, które mogą być wykorzystane do postawienia diagnozy przez eksperta ds. zdrowia psychicznego.

Te objawy depresji mogą mieć wpływ na Twoją zdolność do codziennego funkcjonowania, a także na to, jak postrzegasz siebie i innych.

Jeśli masz te objawy dłużej niż dwa tygodnie, specjalista zdrowia psychicznego może zdiagnozować u Ciebie depresję.

Chociaż istnieje kilka odmian depresji i nie wszyscy doświadczają tych samych objawów lub w tym samym stopniu, najczęstsze są następujące:

  • częste uczucie przygnębienia,
  • poczucie beznadziei,
  • zniecierpliwienie,
  • poczucie nieuzasadnionej winy,
  • poważne zaburzenia snu,
  • negatywna modyfikacja nawyków żywieniowych,
  • trudności w radzeniu sobie z bólami (głowy, pleców) nawet przy użyciu środków przeciwbólowych.

Aplikacja Helping Hand - psychoterapia online

Podsumowanie

Problemy egzystencjalne mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. Depresja na taką skalę może zagrażać życiu i nie należy jej przeoczyć. Dlatego należy pozostawać czujnym na siebie i reakcje swojego organizmu. Gdy będziemy mieli już pewność, że coś jest nie tak, to należy jak najszybciej działać. Mowa tu oczywiście o kontakcie z psychoterapeutami (dziś w tym celu większość ludzi korzysta z dedykowanych aplikacji mobilnych), wsparciu rodziny i unikaniu substancji psychoaktywnych oraz alkoholu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena