Marzysz o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechy rodem z reklamy? Myślisz o wybielaniu zębów i zastanawiasz się, czy jest ono szkodliwe? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Data dodania: 2021-11-27

Wyświetleń: 441

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Metody wybielania zębów

Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujemy, to przed jest zastosowaniem powinno się usunąć kamień nazębny oraz osad. Pomaga to w równomiernym rozprowadzeniu substancji aktywnej i uzyskaniu satysfakcjonującego efektu. Istnieją dwie metody wybielania zębów:

  • metoda domowa – wykonuje się dedykowane nakładki na zęby. Pacjent otrzymuje preparat, który aplikuje do nakładek i zakłada je na noc. Pacjent wybiela zęby do uzyskania satysfakcjonującego efektu estetycznego.
  • metoda gabinetowa – pacjent jest umawiany na dłuższą wizytę, po czym na jego zęby nakładany jest odpowiedni preparat

Działanie preparatów wybielających

Produkty do wybielania zębów opierają się na działaniu substancji chemicznych – przede wszystkim nadtlenku mocznika i nadtlenku karbamidu. Wchodzą one w reakcje z substancjami czynnymi nagromadzonych ciemnych barwników i doprowadzą do ich utleniania, co powoduje rozjaśnienie. Preparaty o wyższym stężeniu nadtlenku mocznika i nadtlenku karbamidu (10-30%) stosuje się wyłącznie po wcześniej konsultacji ze specjalistą w gabinecie stomatologicznym.

Czy wybielanie zębów szkodzi?

W teorii substancje zawarte w preparatach przeznaczonych do wybielania zębów mogą powodować uwalnianie wolnych rodników do jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego człowieka. Te z kolei mają potencjalne działanie rakotwórcze. Nasz organizm wyposażony jest natomiast w wiele mechanizmów antyoksydacyjnych, które umożliwiają skuteczne zwalczanie tych cząsteczek. Działanie kancerogenne pozostaje zatem ciągle w stadium hipotez i nie jest potwierdzone jednoznacznymi badaniami.

Nie ma wątpliwości, że wybielanie zębów może mieć negatywny wpływ na stan ich szkliwa, powodując jego osłabienie oraz zmiękczenie. Możliwe jest również ryzyko zaistnienia czasowej nadwrażliwości zębów i podrażnień dziąseł, zwłaszcza w sytuacji stosowania nakładek, niedopasowanych do indywidualnego kształtu łuków zębowych.

Ogólnie rzecz biorąc, zabieg wybielania zębów nie jest szkodliwy, jednak nie powinien być wykonywany zbyt często. Najlepiej przeprowadzić go w sprawdzonym gabinecie stomatologicznym pod okiem doświadczonego dentysty, który dobierze indywidualną metodę, by uzyskać pożądany rezultat, nie niszcząc przy tym uzębienia.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena