Regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, to jeden z najistotniejszych elementów profilaktyki chorób zębów oraz jamy ustnej. Wiele osób bojąc się, że taka wizyta będzie dla nich mało przyjemne, przez długi czas jej unika. Jest to zasadniczy błąd, gdyż może tylko jeszcze bardziej źle wpłynąć na stan uzębienia i spowodować, że kolejnym razem nasza wizyta u dentysty skończy się skomplikowanym leczeniem. 

Data dodania: 2021-12-06

Wyświetleń: 392

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wizyta kontrolna u stomatologa – jak przebiega?

Co jaki czas trzeba wykonywać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym?

Zgodnie z zaleceniami stomatologów, pacjent powinien dobywać wizyty kontrolne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Taka częstość wykonywania przeglądu zębów jest optymalna, ponieważ dentysta ma możliwość szybkiej i skutecznej reakcji, nie doprowadzając do poważniejszych ubytków oraz kosztowniejszego leczenia. W trakcie wykonywanych co pół roku wizyt w gabinecie stomatolog ma także możliwość przeprowadzenia zabiegów profilaktycznych, takich jak chociażby fluoryzacja.

Jak przebiega badanie kontrolne jamy ustnej?

Nadrzędnym celem każdej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym jest dokonanie oceny stanu jamy ustnej oraz wszystkich zębów. W trakcie takiego badania lekarz sprawdza, czy na żadnym zębie nie ma objawów rozwijającej się próchnicy oraz czy nie doszło do powstania ubytku. Jeśli takowy zostanie wykryty wtedy z pewnością stomatolog będzie musiał się nim od razu zająć, czyli go wyczyścić, a potem wykonać jego wypełnienie plombą.

Profilaktyka jamy ustnej i uzębienia

Istotnym elementem wizyty kontrolnej u dentysty jest także wykonanie zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Podczas wizyty stomatolog może np. wyczyścić zęby z zalegającej na nich płytki nazębnej, może się zająć usunięciem kamienia nazębnego lub np. przeprowadzić zabieg fluoryzacji. Dzięki takim działaniom nasze zęby będą dobrze zabezpieczone i znaczniej mniej narażone na wystąpienie próchnicy. Profilaktyka jest zatem niezwykle istotna i może spowodować, że unikniemy kosztownego i bolesnego leczenia.

Wiyzty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny być zatem na stałe wpisane do naszego kalenadarza. Pozwolną one zapobiegać rozwojowi poważniejszych schodzeń jamy ustnej i utrzymać stan naszego uzębienia w odpowiednim stanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena