Selen jest bardzo istotnym składnikiem codziennej diety, a jego niedobory prowadzą do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania. Z poniższej publikacji dowiesz się, jaka jest zawartość selenu, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie i czym może grozić nadmiar selenu. Zapraszamy!

Data dodania: 2021-11-25

Wyświetleń: 431

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Selen - właściwości. Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru selenu?

Selen - podstawowe informacje

Pierwiastek ten został odkryty w XIX wieku, przez chemika szwedzkiego pochodzenia. Początkowe informacje na temat mikroelementu były bardzo ograniczone, ponieważ składnik charakteryzuje się szczątkowymi śladami występowania w przyrodzie. 

Selen jest odpowiedzialny za wiele ważnych procesów, które zapewniają właściwą pracę całego systemu. Kluczowa jest gwarancja prawidłowego funkcjonowania enzymów oraz silnego układu odpornościowego. Selen pomaga również w eliminowaniu i niwelowaniu negatywnych oddziaływań wolnych rodników na komórki oraz czerwone krwinki, co sprawia, że pierwiastek wykazuje właściwości antynowotworowe.

Co więcej, selen wspiera prawidłową pracę tarczycy, a także wyciszanie bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Warto wspomnieć o wpływie na przeciwdziałanie depresji.

Źródła selenu

Najlepsze rezultaty przyswajalności wykazuje selen organiczny, czyli taki, którego obecność w żywności ma charakter całkowicie naturalny. W tym celu należy spożywać orzechy brazylijskie, tuńczyka, łososia, ryż, wołowinę, jajka, a także filet z indyka.

Dzienne zapotrzebowanie na pierwiastek, może być dla wielu osób uciążliwe lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia za pomocą diety. W takim przypadku pomoże profesjonalna suplementacja selenem.

Niedobór i nadmiar selenu

Zbyt mała ilość mikroskładnika prowadzi do wielu poważnych schorzeń, ale należy pamiętać, że także nadmiar nie jest korzystny dla naszego organizmu. Dzienne zapotrzebowanie dla mężczyzn i kobiet wynosi 55 μg.

Niedobór selenu oznacza przeważnie, że nasz system już teraz doświadcza niepożądanych zmian lub schorzeń. Może to być zaburzenie wchłaniania żywności z układu pokarmowego, żywienie pozajelitowe oraz dysfunkcjonalność pracy tarczycy. Zbyt niska ilość selenu zwiększa też ryzyko chorób nowotworowych.

Kolejna kwestia odnosi się do problemu nadmiernego stężenia selenu w układzie. Co ważne, zbyt duża ilość pierwiastka we krwi jest toksyczna i może powodować wystąpienie chorób nowotworowych! Właśnie dlatego konieczna jest odpowiedzialna suplementacja oraz konsultacja ze specjalistą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz badania. 

Oznaki nadmierności selenu w organizmie to: bóle mięśni, wymioty, zawroty głowy, a także łamliwość i wypadania włosów oraz paznokci. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena