Wypadki i kolizje drogowe to jednej z najczęstszych przyczyn powstawania szkód w samochodach. Zależnie od tego w jaki sposób powstały szkody, wykorzystuje się różne sposoby zgłaszania szkód do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel przed wypłatą należności, powinien ocenić poziom szkód na podstawie informacji otrzymanych od rzeczoznawcy samochodowego. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach przyda się opinia certyfikowanego rzeczoznawczy oraz ile kosztują jego usługi. 

Data dodania: 2021-11-08

Wyświetleń: 336

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Certyfikowany rzeczoznawca samochodowy - koszty usługi

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i czym się zajmuje?

Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się wyceną pojazdów, a także wyceną kosztu napraw i określaniem w jaki sposób doszło do powstania konkretnych szkód. Rzeczoznawcy, którzy współpracują z ubezpieczycielami sporządzają też kosztorysy związane z naprawami pojazdów po różnych kolizjach i wypadkach. 

Warto zaznaczyć, że osoby pełniące rolę rzeczoznawców muszą posiadać przynajmniej wykształcenie średnie, a także prawo jazdy. Powinny mieć także przynajmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe oraz certyfikat z zakresu rzeczoznawstwa. Nie mogą to być osoby karane. 

Warto zaznaczyć, że wymogów tych nie musi spełniać osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów wyższych z zakresu specjalności samochodowej. Lista wszystkich osób, które mogą wykonywać zawód rzeczoznawcy jest dostępna do ogólnego wglądu. 

W jakich sytuacjach pomoc rzeczoznawczy się przyda?

Rzeczoznawca może pomóc w wielu sytuacjach. Warto skorzystać z jego usług przed podjęciem decyzji o zakupie używanego samochodu. Szczególnie jeśli wartość samochodu jest stosunkowo wysoka. W takich sytuacjach rzeczoznawcza sprawdza czy samochód jest bezwypadkowy i określa jego dokładną wartość. 

Rzeczoznawca może się także przydać przed wystawieniem samochodu na sprzedaż. Jego pomoc jest szczególnie cenna, gdy mowa o rzadkich i mało popularnych egzemplarzach. Certyfikowany rzeczoznawca, może też wystawić swoją opinie przed sprowadzeniem wybranego samochodu zza granicy, a także po naprawie pojazdu. 

Jak wspomniano wcześniej z pomocy certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego korzystają także ubezpieczyciele. Na podstawie jego opinii określają jaka jest wysokość odszkodowania. Sprawa może także wyglądać odwrotnie, z pomocy rzeczoznawczy korzystają także osoby, które chcą się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, która nie była dla nich satysfakcjonująca. Ekspertyza certyfikowanego rzeczoznawczy może się przyczynić do znacznej zmiany wysokości odszkodowania. 

Ile kosztują usługi rzeczoznawcy?

Ceny usług rzeczoznawców samochodowych mogą być bardzo różne. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a rzeczoznawca ustala ceny w oparciu o najważniejsze informacje. Można jednak spróbować wskazać średnie stawki. Zwykle za wycenę samochodu rzeczoznawca pobiera opłatę w wysokości około 250 - 500 zł, a szacowanie szkód to wydatek 300 do 500 zł. 

Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach koszty opinii rzeczoznawczy mogą być zbyt duże w porównaniu do korzyści finansowych, dlatego warto rozważyć, czy na pewno jest to dobry pomysł w określonej sytuacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena