Express Elixir to obecnie prawdopodobnie najlepszy sposób na wykonanie szybkiego przelewu międzybankowego, który jest realizowany przez KIR. Express Elixir to usługa realizowana przez banki komercyjne od ręki. Za jego pomocą można przelać pieniądze ze swojego rachunku prowadzonego w złotówkach na rachunek odbiorcy w innej krajowej placówce bankowej. Sprawdziliśmy, co to takiego Express Elixir i jak z niego korzystać.

Data dodania: 2021-10-26

Wyświetleń: 377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Szybki przelew - Express Elixir, co to jest i jak z tego korzystać?

Express Elixir – co to takiego?

Szybki przelew Express Elixir to system, dzięki któremu możliwa jest realizacja przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK). Tego typu natychmiastowe przelewy między bankami wprowadzono w Polsce w 2012 roku. Był to drugi taki system - obok Wielkiej Brytanii - wprowadzony w Europie. Polska zaliczana jest więc do grona pionierów w dziedzinie rozwoju i wdrażania systemu szybkich przelewów międzybankowych. Podmiotem odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie systemu Express Elixir jest KIR.

Natychmiastowe przelewy umożliwiają realizację transakcji pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach, będących uczestnikami systemu, w czasie liczonym w sekundach. Szybkie przelewy wykonywane są w trybie 24 godz. na dobę i 7 dni w tygodniu. Środki do rozliczania płatności w systemie Express Elixir znajdują się na rachunku powierniczym prowadzonym na potrzeby tego systemu przez Narodowy Bank Polski, który cyklicznie przekazuje również statystyki dotyczące funkcjonowania systemu.

W systemie Express Elixir tylko w sierpniu 2021 r. rozliczono 11,04 mln transakcji o łącznej wartości  8,6 mld zł. W analogicznym okresie 2020 r. zrealizowano 5,4 mln transakcji o wartości 5,3  mld zł. Liczba przelewów natychmiastowych w porównaniu do sierpnia 2020 r. zwiększyła się więc o 104 proc., a ich wartość wzrosła o 61 proc.

Jak działa Express Elixir?

Z punktu widzenia przeciętnego konsumenta zlecającego przelew online Express Elixir w zasadzie nie różni się niczym szczególnym od zwykłej transakcji dokonywanej w ramach sesji Elixir. Jedyne, co trzeba zaznaczyć w takim przypadku, to chęć realizacji przelewu natychmiastowego. Również efekt jest inny. Express Elixir umożliwia przelanie pieniędzy na rachunek odbiorcy niemal natychmiast, natomiast standardowy przelew Elixir realizowany jest w ramach sesji międzybankowych, a więc dotrze do adresata o określonej godzinie zgodnie z harmonogramem.

Przelewy online w ramach systemu Express Elixir nie wymagają dodatkowych programów czy aplikacji. Wystarczy zalogować się do swojej bankowości internetowej i wybrać opcję przelewu Express Elixir, a pieniądze w ciągu kilku-, kilkunastu sekund trafią na konto odbiorcy, pod warunkiem, że jego bank jest również uczestnikiem systemu i jest dostępny w chwili dokonywania przelewu.

Gdzie można zrealizować natychmiastowy przelew?

Express Elixir nie był systemem, który od samego początku zdobył ogromną popularność zarówno wśród klientów, jak i instytucji finansowych. Po pierwszych 3 miesiącach funkcjonowania był dostępny w ofercie zaledwie czterech polskich banków. Dopiero z czasem przelew błyskawiczny zaczął zyskiwać coraz większe uznanie.

Obecnie niemal wszystkie banki mają w swojej ofercie możliwość realizowania przelewów natychmiastowych Express Elixir.Poszczególne instytucje nie oferują jednak tych samych cen za natychmiastowe przelewy internetowe Express Elixir. Trzeba pamiętać, że bank naliczy za taką transakcję dodatkową opłatę, zwykle 5 zł, bez względu na jego wysokość. Tylko w nielicznych przypadkach taka usługa pozostaje nadal bezpłatna.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena