Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciągamy na wiele lat. Jeżeli budujemy dom, to może się zdarzyć, że jeszcze przed zakończeniem budowy kwota kredytu, o który wnioskowaliśmy będzie za niska. Jak mówią eksperci z mFinanse, przy rosnących cenach materiałów budowlanych, sytuacje zbyt niskiego kredytu mogą się zdarzyć. Co wtedy? Czy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu?

Data dodania: 2021-09-20

Wyświetleń: 1035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy możesz dobrać dodatkową kwotę do już zaciągniętego kredytu? Wyjaśniamy!

W jakiej sytuacji można zwiększyć kwotę kredytu hipotecznego?

Kiedy wnioskujemy do banku o finansowanie w postaci kredytu hipotecznego, musimy określić wartość nieruchomości, jaką chcemy kupić lub oszacować koszty budowy domu. Wiemy jednak, szczególnie jeżeli budujemy dom, że pierwotnie zakładana kwota może różnić się od finalnych kosztów. Obecne wzrosty cen materiałów budowlanych czy robocizny sprawiają, że uzyskany od banku kredyt może okazać się zbyt niski. Co w takiej sytuacji?

Jak podpowiadają eksperci mFinanse, żeby móc wnioskować do banku o zwiększenie kwoty kredytu, należy się do tego dobrze przygotować i uzasadnić. Dla banku będą ważne np. faktury za już zakupione materiały budowlane czy opłaty związane z budową, w których wykażemy, że nasze koszty przewyższają pierwotne założenia.

Co jednak ważne, możemy wnioskować jedynie o podwyższenie kredytu dotyczące pierwotnego celu, czyli budowy domu. Bank nie rozpatrzy pozytywnie naszej prośby, jeżeli będziemy wnioskować o dodatkowe środki na zakup sprzętu AGD, umeblowania czy cele zupełnie niezwiązane z budową takie jak zakup samochodu.

Tak samo, jeżeli chcesz złożyć wniosek o podwyższenie kwoty kredytu po zakończonej budowie. W takiej sytuacji możliwe jest złożenie wniosku o nowe finansowanie, ale już nie podwyższenie tego przyznanego. Jeżeli dobranie kredytu hipotecznego nie jest już możliwe, możesz skorzystać z innych opcji, które oferują banki. W przypadku środków potrzebnych na wyposażenie nieruchomości może to być kredyt gotówkowy. Możesz również skorzystać z opcji refinansowania kredytu, czyli przeniesienia go do innego banku np. w sytuacji, kiedy obecne oferty kredytów hipotecznych są dużo korzystniejsze niż ten, który spłacasz.

Formalności przy zwiększeniu kwoty kredytu

Przede wszystkim, jeżeli interesujesz się zwiększeniem kwoty kredytu, warto sprawdzić czy bank, w którym masz kredyt umożliwia takie rozwiązanie. Jeżeli tak, należy złożyć wiosek o dokapitalizowanie kredytu wraz z dokumentami wymaganymi przez instytucję.

Należy oczywiście pamiętać, że zwiększenie kwoty kredytu zwiększy także nasze comiesięcznie raty, a w związku z tym bank ponownie zweryfikuje naszą zdolność kredytową i to, czy faktycznie będziemy w stanie spłacać wyższe zobowiązanie.

Zdolność kredytowa jest dla banków jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy udzielaniu finansowania. Kredyt hipoteczny bierzemy na wiele lat, więc bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie terminowo i bez opóźnień spłacać raty. Jeżeli okaże się, że po dobraniu kredytu Twoja zdolność będzie za niska, bank może odmówić zwiększenia kwoty. Bank może także poprosić o ponowną wycenę nieruchomości.

Przy składaniu wniosku sprawdź także na jakich zasadach bank zwiększa kwotę kredytu. Może się bowiem okazać, że pobierze prowizję od tej dobranej kwoty.

Źródło: mFinanse.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena