Kupowanie używanych samochodów sprowadzanych zza granicy to niezwykle popularna forma nabywania pojazdów z drugiej ręki. Z reguły takie auta są w lepszym stanie, posiadają lepsze wyposażenie, a często także atrakcyjniejsze ceny. Jak się jednak okazuje, coraz popularniejsze jest sprowadzanie samochodów nie z Europy Zachodniej, lecz ze Stanów Zjednoczonych. 

Data dodania: 2021-08-12

Wyświetleń: 541

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sprowadzanie aut z USA – czy warto?

Z jakiego powodu jest to ciekawsze źródło, a także co się powinno wiedzieć przed rozpoczęciem sprowadzania auta z USA?

Czy warto sprowadzać samochody z USA?

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów związanych z procedurą sprowadzania samochodów ze Stanów Zjednoczonych, a także zapoznamy się z kosztami takiej operacji, lepiej najpierw zadać sobie inne pytanie, czyli dlaczego warto to w ogóle robić? Czy sprowadzanie samochodu z np. Niemiec nie jest lepszym pomysłem?

Wiele osób wskazuje w przypadku sprowadzania auta z USA, że może to być bezcelowe. Przecież Europa Zachodnia również jest bogata w ciekawe pojazdy, które po pierwsze są bliżej, po drugie można nimi wrócić na kołach do Polski, a po trzecie, z racji tego, że sprowadza się auta z Unii Europejskiej, nie trzeba płacić różnego rodzaju podatków i opłat, takich jak np. cła. Dlaczego zatem pomimo takich zalet warto sięgać, np po uszkodzone auta z USA?

Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że samochody w Stanach Zjednoczonych są zdecydowanie tańsze. Co więcej, auta używane są w znacznie lepszym stanie. Są nie tylko młodsze, lecz również mniej zużyte i zniszczone. W Europie samochody są często naprawdę poważnie wyeksploatowane, zanim trafią do obiegu na rynku wtórnym. W Stanach przeciwnie, auta dość szybko po ich zakupie z salonu trafiają na rynek wtórny, a to oznacza, że znajdują się na nim pojazdy zwyczajnie lepsze.

Co wpływa na koszt samochodu z USA?

Jeśli chce się sprowadzić samochód z USA, trzeba wiedzieć, że nie jest to tania procedura. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że niski koszt zakupu takiego samochodu to nie koniec wydatków. Dodatkowo trzeba doliczyć transport zakupionego pojazdu, na który składa się holowanie auta do portu, oplata za kontener, przewóz drogą morską pojazdu do Europy, a także transport do kraju. To jednak nie wszystko, ponieważ sam transport to dopiero połowa opłat. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że do uregulowania będzie kilka podatków. Przede wszystkim wymienić tu trzeba podatek VAT oraz akcyzę.

Dodatkowo doliczyć trzeba koszt sprowadzenia potrzebnych dokumentów auta, opłatę za przelew wysłany z Polski, a także prowizję aukcyjną pobieraną przez dom aukcyjny sprzedający pojazd. Na koniec warto jeszcze wziąć pod uwagę prowizję, którą należy zapłacić firmie załatwiającej wszelkie formalności i realizującej taki zakup.

Jak to jednak przekłada się na praktykę? Przykładowo pojazd, który kupić można w Polsce za około 80 tysięcy złotych, kosztuje około 65 tysięcy złotych po sprowadzeniu go ze Stanów i opłaceniu wszystkich wymaganych dokumentów. I choć różnica jest znaczna, to dodatkowo wiedzieć trzeba, że pojazd oferowany w kraju może mieć ogromną ilość wad ukrytych, których w pojeździe ze Stanów nie będzie.

Lepiej sprowadzać samodzielnie czy przez firmę?

Wiele osób uważa, że znacznie lepszym pomysłem na to, aby jeszcze bardziej oszczędzić na opłatach związanych ze sprowadzaniem samochodu, jest wykonanie całej procedury samodzielnie, bez korzystania z firmy sprowadzającej pojazdy. Czy jest to dobry pomysł? Niezupełnie, ponieważ kupowanie samochodu w taki sposób to proszenie się o kłopoty. Często bowiem nie ma się możliwości obejrzenia auta osobiście i kupuje się tzw. kota w worku. Co więcej, kupując samodzielnie, nie zna się rynku, cen i obyczajów amerykańskich sprzedawców, co może oznaczać przepłacenie za dany pojazd.

Jeśli chce się nabyć pojazd dobry, sprawdzony, a także tani, to zdecydowanie lepiej skorzystać z usług firm obsługujących takie transakcje. Nie tylko korzystają one z domów aukcyjnych, gdzie znajdują się o wiele lepsze pojazdy niż na zwykłych ogłoszeniach, lecz co więcej, organizują wszelkie formalności, więc klient nie musi się zupełnie niczym przejmować, a jedynie oczekiwać na przypłynięcie nowego samochodu.

Źródło: USA Import

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena