W skrócie odpowiedź brzmi „tak”, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zakup oraz transport auta ze Stanów Zjednoczonych pociąga za sobą szereg dodatkowych opłat pod postacią ceł oraz podatków. Mimo tego USA staje się coraz popularniejszym miejscem, w którym miłośnicy poszukują unikalnych ofert w wyjątkowej cenie. 

Data dodania: 2021-08-12

Wyświetleń: 454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprowadzanie aut z USA – czy warto?

Przed wyborem modelu warto dowiedzieć się, czego możemy spodziewać się podczas zakupu auta w USA.

Dlaczego warto sprowadzać samochód ze Stanów Zjednoczonych?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że importowane samochody z USA to ryzykowne przedsięwzięcie. Nie mamy możliwości osobistej inspekcji samochodu oraz jazdy próbnej, a sama odległość, którą musi pokonać nasz nowy samochód, wydaje się ogromna. Na szczęście to jedynie pozory. W rzeczywistości rynek amerykański oferuje szeroki wybór aut w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Co sprawia, że USA jest dobrym miejscem na poszukiwanie czterech kółek?

  • Duży rynek używanych samochodów – Amerykanie względnie często zmieniają samochody, dzięki czemu na aukcje oraz do salonów trafiają modele o stosunkowo niewielkim przebiegu, natomiast ilość ofert przekłada się na niskie ceny.
  • Odmienna sytuacja na rynku motoryzacyjnym – samochody z USA są zauważalnie tańsze niż w Europie, co związane jest z ogólną sytuacją gospodarczą w tym kraju. Cena nowej Toyoty Camry w USA zaczyna się do około 97 tysięcy złotych (25000 USD), podczas gdy w Polsce musielibyśmy zapłacić od 141 tysięcy złotych. Wiąże się to z m.in. kosztami produkcji i rodzajem montowanego silnika.
  • Wyposażenie – z reguły samochody zza Oceanu charakteryzują się szeroką gamą dodatków oraz znakomitym wykończeniem, które zapewnia komfort podczas długich tras. Wystarczy spojrzeć na rozmiar USA, aby zrozumieć, dlaczego wygoda w czasie jazdy jest tak ważna dla Amerykanów.
  • Wartość dolara – im bardziej amerykańska waluta traci na wartości, tym mniej musimy zapłacić za samochód oraz przewóz. W tym wypadku możemy liczyć na prawdziwe okazje, podczas gdy euro zazwyczaj utrzymuje się na stałym poziomie względem polskiego złotego.

Jakie samochody najlepiej sprowadzać z USA?

Dla osób, które chcą odsprzedać auto w Polsce z zyskiem, najbardziej atrakcyjne oferty obejmują samochody luksusowe. Doskonałe wyposażenie oraz wysoka jakość wykonania sprawiają, że używane modele z wyższej półki charakteryzują się znakomitym stosunkiem ceny do wartości. Podczas sprzedaży w Polsce na korzyść amerykańskich aut przemawia również prestiż, płynący z posiadania wyróżniającego się w tłumie samochodu.

Kolejną kuszącą kategorią dla miłośników motoryzacji są klasyki. Stany Zjednoczone to kolebka prawdziwych ikon wśród samochodów, które można kupić za wyjątkowo rozsądną cenę. Na przykład koszt ośmiocylindrowego Forda Mustanga Mach 1 z 1978 roku – wraz z ubezpieczeniem i transportem do Polski – wynosi zaledwie 95 tysięcy złotych. Sprowadzanie samochodów, które mają powyżej 30 lat, jest odpowiednio tańsze, co sprawia, że USA to prawdziwe El Dorado dla osób pragnących usiąść za kółkiem prawdziwej legendy.

Również sprowadzanie uszkodzonych aut to ciekawa alternatywa dla zdobycia dobrego auta w rozsądnej cenie. Musimy jedynie pamiętać, aby uszkodzenia nie przekroczyły 70%, gdyż wtedy samochód w Polsce zostanie potraktowany jako odpad, co może wiązać się z karą za bezprawne międzynarodowe przemieszczanie odpadów. Remont auta w Polsce jest znacznie tańszy niż w USA, a za niewielkie pieniądze możemy zdobyć samochód, który posłuży nam przez długie lata.

Na co musimy się przygotować podczas sprowadzania auta z USA?

W pierwszej kolejności musimy być gotowi na szereg dodatkowych opłat, związanych z transportem samochodu, cłem, akcyzą, podatkiem VAT, prowizją dla domu aukcyjnego oraz sprowadzeniem dokumentacji. Do tego dochodzi wynagrodzenie dla firmy pośredniczącej, której asysta jest najlepszym gwarantem sprawnego i bezpiecznego zakupu. Specjaliści nie tylko dokonają oględzin samochodu na miejscu, ale również pomogą w dopełnieniu formalności oraz dokumentów, co znacznie przyśpieszy transport samochodu. To pozwoli bezproblemowo kupić auto i uniknąć problemów podczas odprawy celnej, dzięki czemu wymarzony wóz pojawi się na Twoim podjeździe w najkrótszym możliwym terminie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena