Dzięki nowym badaniom, inwestycjom mamy do czynienia z coraz większą ilością wynalazków, nowinek technologicznych. W obecnym roku mamy do czynienia z wieloma trendami technologicznymi, które warto znać. Postanowiliśmy zatem sprawdzić kilka z nich.

 

Data dodania: 2021-08-02

Wyświetleń: 521

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybrane najnowsze trendy technologiczne

Sztuczna inteligencja

Sprawia, że w smartfonach mamy gry hazardowe maszyny za darmo, możemy latać zaawansowanymi dronami, grać na giełdzie bez wychodzenia z domu. Nie da się ukryć, że od wielu lat jedną z najbardziej rozwijanych rzeczy jest AI. Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na nasz sposób życia, pracy i zabawy. Wprowadzana jest w zakresie rozpoznawania obrazu i mowy, znajdziemy ją w aplikacjach do przejazdów, mobilnych asystentach osobistych, aplikacjach nawigacyjnych. Pracuje się teraz także nad tym, aby AI miała badać interakcje, odkrywać wcześniej niewykryte połączenia i oceniać zapotrzebowanie na obiekty w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będzie w stanie przydzielać zasoby i identyfikować dynamiczne wzorce wśród konsumentów. Do tego dochodzi uczenie maszynowe, wykorzystywanie systemów w moderacji w serwisach społecznościowych.

5G i ulepszona łączność

5G wywołuje sporo emocji, gdyż niestety z powodu różnych artykułów wątpliwej jakości, dużo osób wierzy w teorie spiskowe, że wywołuje raka, rozprzestrzenia koronawirusa. Oczywiście nie ma to żadnego naukowego potwierdzenia. Z pomocą 5G będziemy mogli liczyć na szybszy i stabilniejszy internet. Będziemy w swoich urządzeniach mobilnych mogli liczyć na wzrost przepustowości. W największym uproszczeniu, nowa łączność ma dać nam o wiele lepszy dostęp do mobilnej sieci, a przekaźniki będą mogły obsłużyć o wiele więcej urządzeń z wyższą prędkością internetu niż do tej pory. 5G odnosić się będzie do sieci wykorzystujących najnowocześniejsze technologie, w tym rzeczywistość rozszerzoną i rzeczywistość wirtualną.

Edge computing

Tak zwane przetwarzanie brzegowe to zupełnie nowa technologia, która zapewnia niskie opóźnienia i szybkie przetwarzanie danych. Dzięki niej możliwe będzie wykonywanie obliczeń bliżej systemów przechowywania danych, co wpływać będzie na wydajność aplikacji. Sporym obecnie problemem są wysokie koszty przepustowości platform chmurowych. Jeśli firmy zdecydują się na przyjęcie tej nowej technologii, to mogą sporo zaoszczędzić. Głównym celem będzie uruchomienie mniejszej liczby procesów w chmurze, a także przeniesienie ich do innych miejsc, jak choćby sam komputer. Przetwarzanie brzegowe służyć ma do obsługi czasochłonnych danych, jakie są przechowywane w odległych obszarach z minimalnym dostępem do centralnej lokalizacji.

Obliczenia kwantowe

Bardzo ważne staje się także przetwarzanie kwantowe. Jest to bowiem forma obliczeń wykorzystująca moc zjawisk kwantowych, takich jak superpozycja i splątanie kwantowe. Cechuje ją natychmiastowe kwestionowanie, śledzenie, interpretowanie i działanie na danych, niezależnie od źródła. Już teraz obliczenia kwantowe wykorzystywane są w systemach mających za zadanie zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa i opracowywania szczepionek. Obliczenia kwantowe są wykorzystywane także w bankowości i finansach do monitorowania ryzyka kredytowego, przeprowadzania transakcji o wysokiej częstotliwości, jak i również wykrywania oszustw. Tworzone w coraz większej ilości komputery kwantowe są kilka razy szybsze od dotychczasowych modeli.

Distributed Cloud

Tak zwana rozproszona chmura to nowy trend technologii, który ma za zadanie przeniesienie Cloud Computing na nowy poziom. Mowa tu przede wszystkim o dystrybucji zasobów chmury publicznej do różnych lokalizacji geograficznych, jak i również procesów, aktualizacji, dostarczania danych. takie rozwiązanie służyłoby zaspokajaniu potrzeb usługowych poszczególnych lokalizacji w chmurze oddzielnie. Korzystające z tego firmy zmniejszyłyby opóźnienia, minimalizując tym samym ryzyko utraty danych, jak i również mogłyby liczyć na oszczędności.  

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena