Nawet najlepsi kierowcy mogą mieć na koncie stłuczkę. Zwłaszcza w dużym mieście trudno jest uniknąć przykrego wypadku, gdy wraca się z pracy w godzinach szczytu lub próbuje zaparkować na zatłoczonym parkingu. Gdy już zdarzy się stłuczka, warto wiedzieć co robić. Czy wzywać policję? Jest także inna droga dla lżejszych wypadków - oświadczenie o kolizji drogowej.

Data dodania: 2021-06-01

Wyświetleń: 800

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Miałeś wypadek? Sprawdź, jak powinno wyglądać oświadczenie o kolizji

Czym jest oświadczenie o kolizji?

Nie każda stłuczka jest wypadkiem. Jako wypadek rozumiemy kolizję drogową, w której ucierpieli kierowcy lub pasażerowie, a ich obrażenia są leczone dłużej niż 7 dni. Jak łatwo się domyślić, stłuczką nazwiemy kolizję między dwoma samochodami, gdzie głównie ucierpiały pojazdy. W przypadku stłuczki nie ma obowiązku wzywania policji - wystarczy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, by wyjaśnić sytuację.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej (https://www.mfind.pl/akademia/abc-likwidacji/oswiadczenie-sprawcy-kolizji-drogowej-wzor/) to dokument spisywany przez uczestników stłuczki. Jest to potwierdzenie okoliczności zdarzenia przez sprawcę oraz innego uczestnika zdarzenia - niejako przyznanie się do winy tego pierwszego. Jest to podstawa do pokrycia kosztów naprawy szkód z polisy OC sprawcy, gdy poszkodowany zwróci się do jego zakładu ubezpieczeniowego.

Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji?

Warto pamiętać, że takie oświadczenie może zostać spisane również na czystej kartce papieru. Pisanie odręczne w takiej sytuacji jest jednak niepotrzebnym utrudnieniem, dlatego warto wydrukować i wozić ze sobą jego wzór. Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

Przede wszystkim dane osobowo-adresowe sprawcy i poszkodowanego, czyli podstawowe dane z dowodu osobistego. Dodatkowo, w formularzu należy także uzupełnić informacje o obu samochodach - marka, model, numer tablic rejestracyjnych i właścicieli (tych z dowodu rejestracyjnego). 

Kluczową kwestią jest także potwierdzenie okoliczności zdarzenia przez sprawcę i uczestnika, czyli przyznanie się do winy i potwierdzenie tej wersji zdarzeń przez poszkodowanego. W oświadczeniu powinien znaleźć się także w miarę szczegółowy opis zdarzenia, ze wskazaniem kto np. wyjeżdżał z ulicy podporządkowanej, kto wymusił pierwszeństwo lub złamał przepisy.

Wielka loteria urodzinowa Generali

Ofertę taką przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii koniecznie trzeba w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena