O życiu w zgodzie z naturą mówi się coraz częściej - od kilku już lat niezmienną popularnością cieszy się ruch zero waste, etyczna moda czy też ekologiczna żywność. Czy rzeczywiście działania jednostki mogą coś zmienić? Oczywiście, że tak! Kilka prostych zasad może mieć realny wpływ na środowisko naturalne. W artykule przedstawiamy 4 proste kroki do bardziej przyjaznego środowisku życia.

Data dodania: 2021-04-19

Wyświetleń: 663

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak być bardziej eko? Poznaj 4 proste kroki!

Poznaj regułę 5 R

Warto wiedzieć, że recykling nie jest wystarczającym rozwiązaniem na ilość produkowanych przez społeczeństwo odpadów. Reguła 5 R to zbiór zasad, które znacznie rozszerzają spojrzenie na przyjazne środowisku życie, Swoją nazwę zawdzięcza ona pierwszej literze angielskich czasowników, chodzi tu o:

  • refuse (odmawiaj) - niepotrzebnych rzeczy, darmowych plastikowych gadżetów, ulotek, słomek itd.,
  • reduce (ograniczaj) - nie kupuj tego, co nie jest ci potrzebne, ale także redukuj konsumpcję, zużycie plastiku i jednorazówek itp., 
  • reuse (wykorzystaj ponownie) - pamiętaj, że proces produkcji wiąże się z wykorzystaniem energii i surowców, których często nie da się już odzyskać; dobrym pomysłem może się okazać wymiana rzeczy (np. ubrań), które są w dobrym stanie jednak z jakiegoś powodu przestaliśmy ich używać,
  • renew (odnawiaj) - zasada ta zachęca do odnawiania i naprawiania starszych czy lekko zniszczonych rzeczy, by wydłużyć ich czas życia (np. naprawienie butów u szewca zamiast zakupienia nowej pary).
  • recycle (segreguj odpady) - o segregacji mówi się na końcu, gdyż wyrzucenie jakiegoś przedmiotu powinno być ostatecznością. Nie zawsze da się jednak tego uniknąć, dlatego postaraj się dowiedzieć czy surowiec może być wykorzystany ponownie i zutylizuj przedmiot zgodnie z zaleceniami.

Podejmuj świadome decyzje

Podstawę zrównoważonego podejmowania decyzji przedstawiliśmy w poprzednim akapicie, od siebie dodamy jedynie, że każdą z nich, związaną z zakupami czy ogólniej - stylem życia, powinniśmy podejmować świadomie. Oznacza to, że warto dowiadywać się o certyfikacji produktów, sposobie ich produkcji, o marce. Chodzi tu zarówno o poważne kwestie takie jak wybór nowego samochodu, ale także o wybór bardziej przyjaznych środowisku środków transportu.

Korzystaj z produktów wielorazowego użytku 

Od lat mówi się o tym ile szkód wyrządza ekosystemowi plastik. Używanie toreb wielorazowych zamiast tzw. jednorazówek nadal nie jest standardem, dlatego jeżeli nie jest to jeszcze nasz nawyk najwyższa pora go wprowadzić! Najlepiej sięgać po produkty od zaufanego producenta, który wykorzystuje 100% naturalną i barwioną bawełnę oraz szyje w Polsce. Dobrym przykładem może być firma NaturaSłupsk (https://www.natura.slupsk.pl/) - w swojej ofercie ma ona zarówno torby na ramię, jak i woreczki na warzywa, owoce i pieczywo, bawełniane kosmetyczki i wiele innych. Dobrym pomysłem jest również nabycie składanego kubka, który zawsze możemy mieć w torebce / plecaku czy wielorazowej butelki - papierowe kubki do kawy i herbaty nie nadają się bowiem do recyklingu.

Zastanów się jakie długoterminowe zmiany możesz wprowadzić

Przykładów można w tym przypadku dać wiele, chociażby wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Dla osób, które mieszkają w wolnostojącym domu rozwiązaniem mogą okazać się panele fotowoltaiczne. Nie są one tanie, jednak biorąc pod uwagę generowane przez lata oszczędności, energetyczną niezależność i brak złego wpływu na środowisko okazują się one niezwykle korzystną inwestycją. Podobnie ma się rzecz między innymi z zakupem samochodu hybrydowego lub etycznie wykonanych ubrań z naturalnych materiałów.

Jak być bardziej eko - podsumowanie

Postawy przyjazne środowisku mogą wydawać się niezwykle czaso- i pracochłonne, jednak im częściej będziemy je do swojego życia wprowadzać, tym częściej staną się one niezwykle pożytecznym nawykiem. Nawet drobne zmiany mogą sprawić, że pomożemy zarówno sobie, jak i naturze, a wprowadzając je małymi kroczkami nie będą one trudne czy przytłaczające.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena