Potreningowe bóle mięśniowe powszechnie zwane zakwasami to stan powstały w wyniku mikrourazów włókien mięśniowych w wyniku zbytniego przeciążenia fizycznego. Nieprzyjemne objawy utrzymują się do 7 dni, ale ich przebieg można złagodzić domowymi sposobami.

Data dodania: 2021-03-25

Wyświetleń: 527

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domowe sposoby na zakwasy

Istota zakwasów

Zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego, nie jest wbrew pozorom związany z wytwarzaniem w organizmie kwasu mlekowego, choć jego obecność potwierdza się na krótko po intensywniejszym wysiłku o charakterze beztlenowym. Zostaje on w ciągu 1–2 godzin odprowadzony z mięśni do wątroby, gdzie ulega utylizacji i wykorzystaniu w różnorodnych procesach biochemicznych ustroju. 

Zawodowi sportowcy również miewają zakwasy, jednak nie są one tak uciążliwe. Warto zauważyć, że potreningowe bóle w różnych dyscyplinach mogą mieć różne podłoże, np. w wytrzymałościowych związane są nie tyle z uszkodzeniami na tle mechanicznym, ile ze stratą zapasów energetycznych. Dolegliwości można złagodzić i skrócić czas rekonwalescencji, stosując doraźnie Ketonal Sprint. Nieprzyjemny stan trwa zwykle od 5 do 7 dni i objawia się sztywnością mięśni, wrażliwością na ucisk oraz uczuciem pieczenia i bólem, które nasilają się podczas aktywności ruchowej, dlatego, kiedy pojawią się pierwsze oznaki przemęczenia, warto rozpocząć leczenie.

Zakwasy są wynikiem mikrourazów włókien mięśniowych, które prowadzą do zwiększonego miejscowego przepływu krwi oraz stanów zapalnych. Powodują pobudzenie receptorów bólowych i zwiększają ich wrażliwość na ruch. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego związany jest z nowymi obciążeniami w poszerzonym zakresie ruchów i występuje najczęściej u osób niedoświadczonych sportowo, które nie były odpowiednio przygotowane do zwiększenia intensywności treningu (zwłaszcza siłowego) i przeceniły możliwości adaptacyjne swojego organizmu do tolerancji wysiłku.

Sposoby na zakwasy

Pojawienie się zakwasów to świadectwo nie tylko uszkodzeń tkanki mięśniowej, ale też jej regeneracji, wzmocnienia i zwiększenia masy oraz objętości. Bez względu jednak na to ból potrafi odbierać możliwość komfortowego funkcjonowania w kolejnych dniach. Z tego względu dobrze jest sprawić sobie gorącą kąpiel z dodatkiem soli kąpielowych lub olejków eterycznych. Cenne są też miejscowe ciepłe kompresy. Zabiegi tego typu przede wszystkim pobudzają krążenie, dzięki czemu do uszkodzonych mięśni szybciej docierają substancje odżywcze i tlen. W celu usprawnienia regeneracji można także wybrać się na saunę, a po niej przeprowadzić masaż obolałych miejsc ręcznie lub z użyciem rollera. Może on początkowo sprawiać dyskomfort, dlatego należy dostosować rodzaj i siłę uchwytów do stanu zdrowia, a jako środek poślizgowy zastosować maść o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym lub też kojące olejki eteryczne, np. z lawendy. 

Skutecznym sposobem jest też lekka aktywność fizyczna, która rozrusza mięśnie. Optymalną rekreacją będą spacery, joga, stretching, gimnastyka oraz pływanie. W walce z bólem potreningowym ważna jest ponadto dieta. Jadłospis dobrze jest wzbogacić produktami bogatymi w białko, węglowodany złożone, witaminę C i wodę. Kojąco działa sok ze świeżych wiśni, który za sprawą dużej ilości flawonoidów wspomaga regenerację organizmu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena