Ketoza jest naturalnym stanem metabolicznych podczas którego produkowane są ciała ketonowe. Jedną z dróg do wejścia w ketozę jest dieta ketogeniczna. Jednak jak poznać, że już jestem w ketozie? Na co zwracać uwagę? Na te pytania odpowiem w tym artykule.

Data dodania: 2020-12-20

Wyświetleń: 460

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak poznać, że jestem w ketozie?

Ketoza polega na tym, że organizm produkuje ciała ketonowe z tłuszczu i wykorzystuje je jako energię zamiast węglowodanów. Stan ketozy można osiągnąć min. poprzez wdrożenie do diety keto przepisów o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu.

Skąd jednak wiedzieć kiedy organizm przestawił się na produkcję i korzystanie z ciał ketonowych? Jest kilka symptomów, które mogą ułatwić to zdiagnozować.

Keto oddech

Wiele osób na dietach ketogenicznych i podobnych dietach, takich jak dieta Atkinsa, zgłasza, że ​​ich oddech nabiera nieprzyjemnego zapachu.

Jest to spowodowane podwyższonym poziomem ketonów. Specyficznym winowajcą jest aceton - jeden z trzech typów ketonów, który wydostaje się z organizmu w moczu i przez oddech.

Aceton jest tak naprawdę efetem ubocznym i nie jest on wykorzystywany przez organizm w przeciwieństwie do dwóch pozostałych grup ciał ketonowych.

Zmniejszenie apetytu

Stan ketozy wpływa na regulację hormonów, w tym grelinę i leptynę. Grelina jest tzw. hormonem głodu, który jest odpowiedzialny za wysyłanie sygnału, że należy sięgnąć po coś do jedzenia.

Ketony osłabiają wydzielnanie greliny. Jest to odczuwalne zwłaszcza u kobiet.

Wzrost energii

Ludzie często zgłaszają odczuwanie mgły mózgowej, zmęczenie i nudności, gdy po raz pierwszy rozpoczynają dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Nazywa się to „grypą niskowęglowodanową” lub „grypą ketonową”.

Jednak w dłuższej perspektywie ketoza pozwala na znacznie efektywniejsze działanie i przypływ energii.

Kiedy zaczynasz dietę niskowęglowodanową, Twój organizm musi przystosować się do spalania większej ilości tłuszczu jako paliwa zamiast węglowodanów.

Kiedy wpadasz w ketozę, mózgu zaczyna spalać ketony zamiast glukozy. Jak pokazują badania, mózg odżywiany ketonami może działać znacznie sprawniej niż podczas diety o wysokiej zawartości węglowodanów.

Wzrost poziomu ketonów we krwi

Jeżeli decydujesz się na wejście w stan ketozy, to najefektywniejszym sposobem na sprawdzenie czy jesteś w keto i monitorowanie tego stanu jest pomiar ciał ketonowych we krwi.

Poziom ketonów we krwii u osób na ketozie powinienie mieścić się w przedziale 0,5 - 7 mmol/l. Warto pamiętać, że poziom ketonów we krwii należy mierzyć wieczorem, gdyż wtedy jest on najwyższy.

Można też dokonać pomiaru z moczu. Jest on mniej dokładny i wykonuje się go rano na czczo.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena