Wylewki betonowe to jedna z najważniejszych technologii współczesnego budownictwa. Te z mixokreta mają bardzo dobre właściwości, dość łatwo je rozkłada, a cały proces jest szybki. Dlaczego jednak należy przykładać do tego tak dużą uwagę?

Data dodania: 2020-06-12

Wyświetleń: 669

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wylewki betonowe: dlaczego są takie ważne?

Nikt nie chce naprawiać wylewek

Umówmy się – dowolną niedoróbkę popełnioną na etapie budowy domu, można poprawić w późniejszym czasie i dotyczy to również wylewki. Problem polega na tym, że taka operacja oznacza w praktyce remont generalny, jest kosztowna, powoduje dość długie wyłączenie nieruchomości z użytkowania i rodzi pewne techniczne trudności. I dlatego najlepiej by było, gdyby wylewki betonowe Warszawa wykonywać od razu zgodnie ze sztuką i w optymalnej dostępnej technologii. Po prostu umożliwia to wieloletnią eksploatację nieruchomości bez konieczności przeprowadzania tak bardzo inwazyjnych remontów. W praktyce wylewka betonowa z Mixokreta zwykle nie musi być wymieniana ani naprawiana przez cały okres eksploatacji budynku.

Od nich zależy stabilność podłóg

Wylewki pełnią wiele różnych funkcji: stanowią dodatkową warstwę izolacji, w pewnym sensie są też usztywnieniem całej konstrukcji, ale przede wszystkim stabilizują podłogi. Dobrze wylana posadzka betonowa, rozprowadzona i zagęszczona tak, jak powinno się to robić, utrzyma na sobie dowolne wykończenie podłogowe. Czy będzie to wykładzina obiektowa, panele, parkiet czy linoleum – stabilna wylewka przez wiele lat będzie znosiła olbrzymie obciążenia związane z eksploatacją budynku. Na pozór nie jest to wielkie wyzwanie, ale wystarczy uwzględnić ilość przejść, liczbę użytkowników budynku i lata eksploatacji, żeby uświadomić sobie, że nawet trwały beton będzie poddany naprawdę ciężkiej próbie.

Dociąża i stabilizuje

Niezwykle istotna jest funkcja stabilizująca wylewki. To właśnie ta warstwa umożliwia utrwalenie położenia przewodów lub rur, a coraz częściej także ogrzewania podłogowego. I jest to być może najważniejsza z jej ról i najpoważniejszy argument przemawiający za wyborem najlepszej dostępnej technologii wykonania. Znów – lata eksploatacji i przenoszone obciążenia mogłyby spowodować pękanie i kruszenie się wylewki. To z kolei narażałoby na uszkodzenia elementy instalacji umieszczone poniżej. Zdarzają się przypadki, że w starych budynkach właśnie taka niszczejąca wylewka doprowadza do niewielkich nawet uszkodzeń, które jednak cechują się dużą uciążliwością (bo na przykład woda przesącza się na niższą kondygnację) albo kosztami (za wyciekającą wodę też ktoś kiedyś będzie płacił). Owszem, to niezbyt częste przypadki, ale fakt, że nie są częste, wynika właśnie z tego, że wylewki robi się w coraz lepszych technologiach i stają się coraz trwalsze.

Podsumowanie

To oczywiście nie zamyka listy powodów, dla których wylewka powinna być wykonana idealnie. Odpowiada ona wszak również za kwestie estetyczne, a nie tylko użytkowe. To też wpływa na wybór materiału i technologii, ale w każdym przypadku niezmienne pozostaje dążenie do maksymalnej jakości, bo bez jej zachowania nawet najlepszy materiał nie osiągnie wszystkiego, czego się od niego oczekuje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena