Tkanka tłuszczowa jest jednym z kluczowych elementów budulca naszego organizmu. Stanowi magazyn energii dla tkanek, ale także miejsce namnażania się komórek macierzystych, które są kluczowe w procesach regeneracji. Materiał ten ma również wpływ na kształtowanie sylwetki ciała – m.in. decyduje o szerokości naszych bioder czy rozmiarze piersi.

Data dodania: 2020-05-12

Wyświetleń: 735

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu

Zdarza się jednak, że nasze ciało odkłada tłuszcz w nadmiarze, czego konsekwencją może być zarówno nieestetyczny wygląd (np. boczki), jak i poważna choroba – otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Niezawodnym sposobem na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej (a dodatkowo pozbycie się cellulitu) jest liposukcja.

 

Co to jest liposukcja?

Zabieg liposukcji jest wykonywany przez lekarzy w gabinetach medycyny estetycznej. Tradycyjna metoda przeprowadzania tej procedury medycznej polega na mechanicznym odsysaniu tłuszczu, którego dokonuje się przy pomocy specjalnych kaniul. Współcześnie ten rodzaj zabiegu często łączony jest z tzw. lipotransferem, czyli przeszczepem materiału pobranego od pacjenta w inne miejsce na jego ciele. W ten sposób uzyskujemy podwójny rezultat, bo oprócz “odchudzenia” brzucha czy ud, możemy również wpłynąć na powiększenie biustu czy pośladków. Niekiedy własny tłuszcz pacjenta jest również wykorzystywany do korygowania niedoskonałości twarzy – m.in. wypełnienia zapadniętych miejsc (np. policzków) lub spłycenia doliny łez.

Nowoczesna technologia pozwala na przeprowadzanie efektywnych zabiegów o zdecydowanie mniejszym stopniu inwazyjności. Klinika Miracki w Warszawie oferuje m.in. liposukcję wodną, czyli tzw. liposukcję WAL. Za pomocą kaniuli lekarz wprowadza pod skórę pacjenta specjalny roztwór pod wysokim ciśnieniem. Ma to na celu uwolnienie komórek tłuszczu bez naruszania pozostałych struktur ciała. Są one następnie odsysane przy pomocy tej samej kaniuli, którą wprowadzona została substancja czynna. Dzięki tak zmodyfikowanej procedurze, krwawienie zostaje ograniczone do minimum, a okres rekonwalescencji pacjenta trwa wyjątkowo krótko.

Inną alternatywą jest liposukcja tumescencyjna. Zabieg trwa dosyć długo i rozpoczyna się od ostrzykiwania miejsca zabiegowego dużą ilością środków znieczulających i obkurczających naczynia krwionośne (dzięki temu minimalizujemy krwawienie). Następnie tkanka tłuszczowa zostaje wyprowadzona z organizmu za pomocą kaniul.

Najmniejszą inwazyjność wykazują zabiegi liposukcji laserowej i ultradźwiękowej. W pierwszym przypadku tkanka tłuszczowa zostaje rozbita wiązką lasera. Następnie może być odessana za pomocą kaniuli lub pozostawiona w organizmie pacjenta do samoistnego zmetabolizowania.

Liposukcja ultradźwiękowa jest również nazywana liposukcją kawitacyjną lub kawitacją ultradźwiękową. Tutaj również tkanka tłuszczowa zostaje rozbita, jednak tym razem stosuje się do tego technologię HIFU (high intensity focused ultrasound). Komórki tłuszczowe zostają pozostawione w ciele pacjenta, który metabolizuje je przy pomocy wątroby, a następnie wydala na zewnątrz ustroju.

 

Liposukcja – wskazania i przeciwwskazania

W Klinice Miracki w Warszawie najczęściej wykonywanymi zabiegami z zakresu redukcji tkanki tłuszczowej są:

 • liposukcja brzucha,
 • redukcja boczków,
 • odsysanie tłuszczu z nóg i pośladków,
 • liposukcja ramion,
 • liposukcja okolic twarzy,
 • leczenie ginekomastii (przerostu piersi u mężczyzn).

Zabieg liposukcji można przeprowadzić w wielu miejscach na ciele pacjenta, w zależności od tego, gdzie występuje problem i jak duży nadmiar tkanki tłuszczowej zostanie zdiagnozowany. W celu ustalenia przebiegu pracy, lekarz medycyny estetycznej przeprowadza konsultację, w trakcie której wykluczane są również wszelkie przeciwwskazania. Należą do nich:

 • zaawansowana cukrzyca,
 • ciąża i laktacja,
 • niektóre problemy hormonalne,
 • padaczka,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroby nerek i wątroby,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,.
 • ogólny zły stan zdrowia.

W przypadkach, gdy liposukcja nie może zostać przeprowadzona u danego pacjenta, niekiedy zaleca się skorzystanie z zabiegu lipolizy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena