Posiadasz samochód? Masz zatem obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. OC, w przeciwieństwie do innych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, jest obligatoryjne a jego brak to dla posiadacza pojazdu spory problem.

Data dodania: 2020-02-07

Wyświetleń: 395

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego kierowcy mają obowiązek wykupić OC?

Konieczność opłacania polisy OC może nie podobać się wielu zmotoryzowanym, którzy uważają, że utrzymywanie auta generuje już i tak wiele kosztów. Jednak trudno nie zgodzić się z tym, że ubezpieczenie gwarantuje ochronę mienia zarówno osoby ubezpieczonej, jak i poszkodowanej w wyniku wypadku. Nieliczni kierowcy przyznaliby, że samodzielne pokrycie szkód wyrządzonych na drodze, to małe obciążenie finansowe. Większość jednak bezpieczniej czuje się, gdy w razie stłuczki może liczyć na wsparcie środków ubezpieczyciela.

Na rynku istnieje wiele zakładów ubezpieczeń, które umożliwiają wykupienie polisy OC bezpośrednio u swoich agentów, ale także coraz więcej firm wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, proponując sprzedaż online. W Internecie można znaleźć specjalne strony porównujące oferty ubezpieczycieli pod kątem ceny i zakresu ubezpieczenia, z których warto korzystać, by wybierać świadomie i nie zdawać się na przypadek.

Koszt, jaki ponoszą kierowcy przy opłacaniu składek na ubezpieczenie OC jest wielokrotnie niższy niż kary, jakie grożą za nieposiadanie ważnej polisy. Ponadto z roku na rok konsekwencje związane z niesystematycznym opłacaniem ubezpieczenia są coraz  surowsze. Na straży stoi m.in. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyposażony w informatyczny system sprawdzający, czy kierowcy na pewno pokrywają opłaty w terminie. Dla tych, którzy tego nie czynią, UFG podejmuje procedurę weryfikacyjną, która może zakończyć się dotkliwą karą finansową.

Mając na uwadze przepisy prawa oraz troskę o stan swojego portfela, warto pamiętać o utrzymywaniu ciągłości polisy OC, której koszt nie musi być zatrważający, jeśli wybierze się ofertę dostosowaną do swoich potrzeb. A jest w czym wybierać.

 

 

Licencja: Creative Commons