Z datą 30 listopada w spółkach giełdowych powstała potrzeba niemałych zmian organizacyjnych. Wynikają one z nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, która nakłada na spółki publiczne obowiązek przyjęcia oraz opublikowania polityki wynagrodzeń.

Data dodania: 2019-12-20

Wyświetleń: 593

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Cel obowiązkowych polityk wynagrodzeń

Nowelizacja ustawy jest związana z potrzebą transparentności wynagrodzeń najważniejszych osób w spółkach publicznych – jej wprowadzenie umożliwi kontrolę akcjonariuszy nad wynagrodzeniami członków zarządu i rady nadzorczej i pozwoli określić, czy wynagrodzenia te są adekwatne do wyników spółek.

Jak tworzyć politykę wynagrodzeń?

Polityka wynagradzania powinna przede wszystkim opisywać wszelkie stałe i zmienne składniki wynagrodzenia, które mogą być przyznane członkom zarządu i rady nadzorczej.

Drugim zadaniem polityki wynagrodzeń jest określenie dopuszczalnej proporcji między stałymi i zmiennymi składnikami wynagrodzenia wypłacanego członkom organów spółki. Jawne będą także warunki umów zawartych z tymi osobami.

Trzecim wyzwaniem stawianym przed politykami wynagrodzeń jest wymuszenie kształtowania wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej przy jednoczesnym wzięciu pod uwagę płac pozostałych pracowników spółki.

Sytuacja spółek publicznych jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy w skład wynagrodzenia zarządów wchodzą także składniki zmienne – ich stosowanie wiąże się bowiem z dodatkowymi obowiązkami.

Indywidualizacja polityki, czyli co?

Ostateczna treść polityki wynagrodzeń powinna być dopasowana do spółki, której dotyczy. Ważna jest tu perspektywa czytelnika (zwłaszcza – akcjonariusza), który po jej lekturze ma mieć jasność co do sposobu wynagradzania kluczowych osób w spółce oraz łatwość oceny, czy sposób ten odpowiada specyfice, sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz aktualnym warunkowym rynkowym. Nie bez znaczenia będzie również element precyzji i skuteczności mechanizmów zaproponowanych w polityce, u której podstaw leży przecież motywowanie osób zarządzających i sprawujących nadzór do efektywniejszej pracy na rzecz spółki.

Zadanie dla spółek

Nowelizacja ustawy wymusi na spółkach publicznych kompleksowy przegląd istniejących zasad wynagradzania zarządów i rad nadzorczych oraz ich dostosowania do nowych wymogów – to zadanie, z którymi muszą zmierzyć się już w pierwszych miesiącach 2020 roku. Walne zgromadzenie akcjonariuszy powinno przyjąć politykę wynagrodzeń najpóźniej 30 czerwca 2020 r., jest to jednak projekt wymagający zaangażowania wszystkich organów spółki i dokonania szeregu wewnętrznych uzgodnień – warto więc zacząć przygotowania już teraz.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena