Zanim aromatyczna kawa trafi do naszego kubka, musi przejść bardzo długą drogę. Jej ziarna zostają poddane odpowiedniej obróbce, a jednym z jej najważniejszych etapów jest ich wypalanie. 

Data dodania: 2019-11-06

Wyświetleń: 760

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest palarnia kawy?

Proces ten odbywa się w palarni kawy - niezwykłym miejscu, w którym doświadczeni specjaliści dbają o to, aby gotowy napój przygotowany z obrobionych już ziaren był odpowiednio aromatyczny i, przede wszystkim, smaczny.  Jak wygląda tego typu pracownia i co dokładnie się w niej robi? Odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy miłośnik kawy.

Co znajduje się w palarni kawy?

Wygląd i wyposażenie palarni kawy może się różnić w zależności od skali produkcji i założeń jej właścicieli. Profesjonalne miejsce tego typu powinno mieć magazyn zarówno na ziarna już wypalone, jak i na te zielone, świeżo dostarczone od dostawcy. Często przedsiębiorstwo zajmujące się wypalaniem wyposażone jest również w pakownię - to właśnie tam przygotowany już produkt zostaje zapakowany do specjalnych paczek. Jednak sercem każdej palarni, zarówno niewielkiej, jak i bardzo dużej, jest miejsce, w którym znajduje się piec. To w nim wypalane są ziarna i w dużej mierze od niego, a także od doświadczenia obsługującego go fachowca zależy jakość gotowej kawy. Istnieje wiele rodzajów pieców, różniących się między innymi rozmiarem czy techniką palenia, każdy właściciel palarni musi więc znaleźć i wybrać sprzęt, który najlepiej zaspokoi jego potrzeby i pozwoli przygotować doskonały produkt. Oprócz tego, istotnymi elementami wyposażenia takiej pracowni są specjalne tace chłodzące oraz pojemniki, w których ziarna poddawane są odgazowywaniu. Bardzo ważne jest utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach, w których odbywają się wszystkie te procesy - ma to wpływ na ostateczną jakość i walory smakowe kawy.

Jak przebiega proces wypalania ziaren?

Właściciel palarni, jeśli zależy mu na wytwarzaniu najwyższej jakości produktów, musi zadbać o sprawdzonych dostawców surowców. Dobrze jest, aby osobiście udał się na plantację, ocenił pracę na niej, przyjrzał się pozyskiwanym tam ziarnom i wybrał te najlepsze. W dużej mierze to właśnie od nich zależy smak kawy, warto więc wypalać tylko te, które spełniają nawet najbardziej wymagające warunki. Do palarni przysyłane są zielone ziarna już poddane wstępnej obróbce i oddzielone od miąższu. Na miejscu trafiają one do pieców, gdzie wypalane są przez kilka lub kilkanaście minut - od czasu palenia zależą późniejsze walory smakowe kawy. Podczas tego procesu cząsteczki olejków eterycznych, tłuszczów czy cukrów rozkładają się na mniejsze, dzięki czemu powstaje mnóstwo związków aromatyczno-smakowych. W przypadku niektórych ziaren zalecane jest krótkie wypalanie, inne należy palić dłużej. Dlatego też specjalista odpowiedzialny za obsługę pieca musi wykazywać się odpowiednią wiedzą ten temat. Po zakończeniu palenia, ziarna chłodzone są na specjalnej tacy, a następnie przekłada się je do specjalnych koszy, w których mogą się odgazować. Jest to niezwykle ważne, gdyż w wyniku tego procesu uwalnia się z nich dwutlenek węgla. Niektóre odmiany potrzebują tylko kilku godzin odgazowywania, inne - nawet miesiąca. Następnie ziarna są pakowane, po czym mogą być kierowane do sprzedaży. Jak się okazuje, praca w palarni jest więc bardziej skomplikowana, niż może się to wydawać!

Na ostateczny smak kawy ma zatem wpływ wiele czynników - jakość i pochodzenie surowców, ich wstępna obróbka, długość trwania procesu palenia oraz odgazowywanie. Dlatego tak ważne jest, aby zajmowali się tym doświadczeni profesjonaliści i pasjonaci, którzy znają się na rzeczy i wiedzą, jak wypalić doskonałe ziarna.  Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest pamiętać, na czym polega praca w palarniach kawy i jak wiele zależy od profesjonalizmu ich pracowników. Mając świadomość tego i wybierając najlepsze pracownie, można być pewnym, że zakupiony produkt pozwoli przygotować napój o idealnym smaku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena