Wstępne szkolenie BHP – podstawowe cele
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków w miejscu pracy. Podstawowym zadaniem przeprowadzania wstępnych szkoleń BHP jest więc zapoznanie pracownika ze specyfiką wykonywanej pracy, niebezpieczeństwami w miejscu pracy i sposobami niwelowania ich skutków.
Szkolenie wstępne BHP – instruktaż ogólny
Szkolenie wstępne BHP przybiera formę instruktażu i przebiega dwuetapowo. W części ogólnej (która nazywana jest również „instruktażem ogólnym”) pracownik zapoznaje się z podstawowymi informacjami. Są to między innymi:
- Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte w Kodeksie Pracy,
- Regulamin pracy,
- Przepisy BHP obowiązujące w danym zakładzie pracy,
- Zasady udzielania pierwszej pomocy,
- Zasady ewakuacji i ochrony przeciwpożarowej.
Z tymi instrukcjami muszą zapoznać się nowozatrudnieni pracownicy, studenci odbywający praktyki studenckie, a także uczniowie szkół zawodowych, którzy zostali zatrudnieni w celu nauki praktycznego wykonywania zawodu.
Wstępne szkolenie BHP – instruktaż stanowiskowy
Drugą część szkolenia wstępnego BHP, tak zwany „instruktaż stanowiskowy”, przeprowadza się na stanowisku pracy. Jego celem jest zapoznanie pracownika z następującymi faktami:
- Charakterystyką środowiska pracy występującą na konkretnym stanowisku pracy,
- Ryzykiem zawodowym, z którym wiąże się wykonywanie danego zawodu,
- Sposobami ochrony przed zagrożeniami na danym stanowisku pracy,
- Metodami bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku pracy.
Instruktaż stanowiskowy to obowiązkowy element dla pracowników, uczniów szkół zawodowych i studentów-praktykantów pracujących na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych (gdzie pracownik wystawiony jest na narażenie zdrowia lub życia). Jeśli pracownik, student lub uczeń pracują na więcej niż jednym stanowisku tego typu, to muszą przejść więcej niż jedno szkolenie stanowiskowe (jedno na każde stanowisko).
Wstępne szkolenie BHP – podsumowanie
Na koniec kilka przydatnych informacji: instruktaż stanowiskowy musi odbyć się w miejscu pracy i to twarzą w twarz z osobą przeprowadzającą szkolenie (np. pracodawcą), instruktaż ogólny trwa ok. 3h, z kolei instruktaż stanowiskowy nawet 8h. Szkolenie wstępne nie traci swej ważności, zaś po roku od jego odbycia należy przejść również okresowe szkolenie BHP