Od pewnego czasu można zaobserwować, że ludność na całym świecie coraz chętniej przenosi się do miast. Skutek tego jest taki, że aglomeracje miejskie coraz bardziej się powiększają. 

Data dodania: 2019-08-05

Wyświetleń: 282

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Największe miasta świata

Niektóre z nich są zamieszkane przez większą liczbę ludności niż mieszka w mniejszych państwach. Duże skupiska ludzi to zawsze pewne problemy, chociażby natury komunikacyjnej. Jednak największe miasta świata cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Jest w nich coś takiego co przyciąga. Jakie aglomeracje uznane są za największe miasta świata? Z pewnością z roku na rok jest ich coraz więcej.

Aglomeracje zamieszkiwane przez ponad dwadzieścia milionów ludzi

Są na świecie takie miasta, w których spokojnie zmieści się połowa ludności Polski. Dwadzieścia milionów ludzi w jednym mieście. Brzmi zadziwiająco, nieprawdaż? Oto największe miasta świata:

Tokio - jak zostało wspomniane wyżej, do największych miast na świecie zaliczane są aglomeracje skupiające na swoim obszarze przynajmniej dwadzieścia milionów ludzi. Pod względem liczebności mieszkańców japońskie Tokio bije na przysłowiową głowę inne miasta. W stolicy Japonii mieszka bowiem blisko 38 milionów ludzi - tyle co na terenie całej Polski.

Dżakarta - chyba mało kto by się spodziewał, że drugim pod względem wielkości obszarem zurbanizowanym będzie region leżący w Indonezji. Tymczasem, okazuje się że Dżakartę zamieszkuje niespełna 27 milionów osób.

Seul - kolejnym ogromnym obszarem metropolitalnym jest stolica Korei Południowej zamieszkiwana przez niecałe dwadzieścia trzy miliony osób.

Największe miasta na świecie

Powyżej zostały wymienione najbardziej zaludnione aglomeracje miejskie. Rozmyślając o najliczniejszych terenach zurbanizowanych, warto wspomnieć stricte o miastach. Dane statystyczne również i w tym przypadku robią niesamowite wrażenie. Spośród dziesięciu najbardziej zaludnionych miast właściwych aż cztery znajdują się na terenie Chin. Są to: Szanghaj (prawie 18 mln mieszkańców), Pekin (niespełna 12 mln mieszkańców), Tianjin (11 mln mieszkańców) oraz Guangzhou (również 11 mln mieszkańców). W rankingu tym znaleźć można także największe miasta leżące między innymi w Turcji, Pakistanie, Indiach, Rosji czy Brazylii. Są to mianowicie: Stambuł (blisko 14 mln mieszkańców), Karaczi (13 mln mieszkańców), Bombaj (12, 5 mln mieszkańców), Delhi (11 mln mieszkańców), Moskwa (12 mln mieszkańców), Sao Paolo (11 mln mieszkańców),

Migracje ludności

Dane dotyczące liczby ludności zmieniają się każdego roku. Tendencja napływu ludzi z obszarów wiejskich do miast jednak utrzymuje się i nic nie wskazuje na to, aby ten napływ miał się zatrzymać. Co prawda, jeżeli chodzi o nasz kraj, to jeszcze trochę wody w rzekach upłynie zanim tereny zurbanizowane staną się dominującą większością. Póki co można powiedzieć, że jedyny ponad milionowym miastem jest Warszawa, chociaż Kraków wraz ze studentami w roku akademickim również zbliża się do tej liczby.

Licencja: Creative Commons