Zakopane, nazywane Zimową Stolicą Polski, to najwyżej położone w Polsce miasto. Rozciąga się u podnóża Tatr - jedynych naszych gór, które mają charakter alpejski.

Data dodania: 2019-05-05

Wyświetleń: 523

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co warto zwiedzić w Zakopanem

Jeszcze w XIX wieku była to spokojna podhalańska wieś. Lecz kiedy miłośnicy turystyki z Warszawy i Krakowa odkryli uroki tatrzańskich wędrówek, miejscowość zaczęła się błyskawicznie rozwijać. Każdego roku przybywają tu tysiące turystów, nie tylko z naszego kraju.

Warto zobaczyć Krupówki, czyi reprezentacyjny deptak Zakopanego. Spacerują tu i odpoczywają wszyscy przyjezdni, zarówno wczasowicze, którzy nie lubią wspinać się po górach, jak i turyści zmęczeni długimi wędrówkami. Wzdłuż ulicy ciągnie się nieprzerwany rząd kawiarni, restauracji, sklepów oraz stoisk z rękodziełem ludowym. Tu warto udać się po męczącym dniu na górskim szlaku, aby napić się góralskiego grzańca, przekąsić oscypki oraz pstryknąć zdjęcie z białym misiem.

Będąc w Zakopanem warto odwiedzić Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Sam Stanisław Witkiewicz w XIX wieku walczył o promowanie stylu zakopiańskiego. Do dziś jego dom zbudowany w tym pięknym stylu, mimo iż był wielokrotnie przebudowywany, nadal robi na przyjezdnych ogromne wrażenie.

Gubałówka - to niewysoka góra, na którą można wjechać kolejką, która wygląda jak miniatura tramwaju. Wagoniki wwożą turystów na sam szczyt, jadąc po szynach z dolnej stacji, znajdującej się prawie w samym centrum Zakopanego. Roztacza się stąd przepiękna panorama Tatr i leżącego u ich stóp miasta.

Na zabytkowym Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, który założony został w XIX wieku, spoczywa wielu zasłużonych zarówno dla Zakopanego jak i dla Tatr. Część ze znajdujących się tu nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki. Nagrobki są wykonane z głazów, a krzyże są bogato zdobione m. in. przez wspomnianego Władysława Hasiora. Co oznacza nazwa cmentarza? "Brzyzek" to w gwarze góralskiej stromy stok nad potokiem. Przekazał go miastu góral o nazwisku Pęksa.

Morskie Oko jest największym i zarazem najsłynniejszym jeziorem w Tatrach. W lecie nad jego wodami wypoczywają tłumy turystów, choć dojście tu jest dość męczące i trwa ponad dwie godziny ! Kto ma ochotę, może uprzyjemnić sobie drogę przejażdżkę góralską bryczką zaprzężoną w dwa konie. Wóz taki nazywany jest fasiągiem. Znad jeziora roztacza się przepiękny widok na Tatry, w tym na ich najwyższy szczyt po polskiej stronie - Rysy.

Kasprowy Wierch to bardzo popularny cel tatrzańskich wycieczek górskich. Tę wysoką górę (1987 m n. p.m) całkiem łatwo może zdobyć każdy turysta, gdyż na jej szczyt wjeżdża najsłynniejsza polska kolejka linowa. Dzięki niej można bez wysiłku pokonać prawie kilometr różnicy wysokości.

Dla wszystkich fanów skoków narciarskich niewątpliwą atrakcją będzie skocznia Wielka Krokiew. Na miejscu można zakupić bilet i wjechać na sam jej szczyt, aby przekonać się, z jak wysoka skaczą najlepsi mistrzowie w tej dyscyplinie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena