Od roku 2019 zaczęła obowiązywać ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych oraz niektórych innych przepisów zmieniających najważniejsze zasady dotyczące rozliczania samochodów w leasingu oraz prywatnych. Jak wygląda rozliczenie kosztów samochodów osobowych od 2019 roku? Początkowo, jeżeli wartość początkowa pojazdu przekraczała limit 30 tysięcy euro w przypadku pojazdów elektrycznych oraz 20 tysięcy euro na samochody osobowe, to wówczas koszt podatkowy stanowiły odpisy amortyzacyjne, wyliczane do wysokości limitu.
Obecnie każdy przedsiębiorca posiadający w ewidencji pojazd osobowy ma możliwość ujęcia do kosztów uzyskania przychodu wszystkich wydatków z nim związanych. Ustawodawca w dokumencie wskazuje, że w przypadku, gdy podatnik nie prowadzi kilometrówki dla celów VAT, to wówczas pojazd należy uznać za wykorzystywany dla celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Do końca 2018 roku rozliczanie wydatków odbywało się poprzez obliczenie limitu kilometrówki na podstawie faktycznie przejechanych służbowo kilometrów oraz stawki normatywnej przypisanej na jeden kilometr przebiegu.
Natomiast od nowego roku wydatki związane z eksploatacją pojazdu prywatnego np. ubezpieczenie czy przeglądy zaliczane będą do kosztów w wysokości 20% poniesionych wydatków.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na nabycie pojazdu poszukują różnych form jego finansowania. W przypadku leasingu operacyjnego, gdzie właściciel odnotowuje jedynie w kosztach opłaty wstępne i raty leasingowe wysokość limitu uzależniona będzie od rodzaju posiadanego samochodu.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności samochody osobowe będą odtąd mogły zaliczać w koszty przychodu jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych, a co za tym idzie - wzrośnie podstawa do opodatkowania.
Ustawa przewidziała także zasadę proporcjonalności, którą należy zastosować do każdej płatności związanej z umową pojazdu.
Jeżeli w przypadku umowy leasingowej pojazdu zawartej do końca 2018 roku z odbiorem auta kosztującego powyżej 150 tysięcy, w 2019 roku nie zmieni się cena ani inne warunki umowy to taką umowę rozliczyć będzie można na starych zasadach - to znaczy, że zmiana prawa nie powinna wpłynąć także na przedsiębiorców, którzy w nowym roku zakupią/wynajmą samochód osobowy o wartości nie wyższej niż 150 tysięcy złotych, ponieważ nadal będą mogły stosować 100% zasadę zaliczania w koszty opłat wstępnych, jak i rat. Jeśli jednak pojawią się zmiany, które mogą mieć wpływ na wysokość rozliczeń podatkowych to zaistnieje konieczność nałożona na właściciela, aby przejść na nowe zasady.
W przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie w działalności, nadal w dalszym ciągu przedsiębiorca będzie miał możliwość ujmowania 100% wydatków eksploatacyjnych w kosztach uzyskania przychodu.