Objawy jaskry
Jaskra bywa chorobą podstępną i rozwija się powoli nie dając jakichś większych objawów. W przypadku jaskry kąta otwartego, szczególnie jeśli dotyczy ona tylko jednego oka, możemy mieć do czynienia z powolnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, które zostaje odkryte podczas rutynowego badania okulistycznego.
W przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania mogą się pojawić dużo bardziej gwałtowne objawy, takie jak bóle głowy i oka, łzawienie oczu, nudności, a nawet wymioty. Są one związane z zamykaniem się kąta przesączania i gwałtownym wzrostem ciśnienia w oku.
Przyczyny jaskry
Jaskra należy do tych chorób oczu, których przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo, że ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, przy czym zwiększa się ono już po 35. roku życia. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest również krótkowzroczność powyżej 4 dioptrii, niskie ciśnienie, migreny, stres oraz czynniki genetyczne. Bardziej narażone na jej wystąpienie są kobiety oraz osoby chorujące na cukrzycę i miażdżycę.
Jaskra leczenie
Leczenie jaskry zależy od stopnia jej zaawansowania, a celem leczenia jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego. Można stosować farmakoterapię, laseroterapię i leczenie operacyjne. W ramach farmakoterapii podaje się choremu krople do oczu obniżające ciśnienie śródgałkowe. Jeśli takie leczenie nie przynosi efektów, to stosuje się leczenie laserowe, które w większości przypadków daje doskonałe efekty.
W jaskrze otwartego kąta może być zastosowana selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT, która jest metodą bezpieczną i nieinwazyjną. Po jej zastosowaniu ciśnienie ulega znacznemu obniżeniu (nawet o 30%), a zabieg ten można powtarzać.
W przypadku jaskry z zamykającym się kątem przesączania zaleca się stosowanie irydotomii laserowej. W trakcie zabiegu wykonywane jest niewielkie nacięcie w tęczówce, co pozwala na odpływ cieczy wodnistej do przedniej komory oka. Zabieg jest bezpieczny, wykonywany w znieczuleniu kroplowym. Zwykle wykonywany jest tylko raz. W jaskrach zaawansowanych i takich, w których leczenie laserowe nie przynosi oczekiwanych efektów może być zastosowane leczenie operacyjne.
Chcesz wiedzieć jak przebiega operacja jaskry? więcej na https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/