Jednak ich stan najtrudniejszy jest zimą, kiedy to pod wpływem niskich temperatur stają się zaczerwienione, suche, a nawet popękane. Trzeba je więc wtedy bardzo intensywnie pielęgnować. Jak to zrobić? Ważne będą przede wszystkim ciepłe rękawiczki i odpowiednie nawilżenie. O doskonałą formę dłoni zimą można zadbać także na inne sposoby.
Jak dbać o skórę dłoni w czasie zimowych miesięcy?
Bardzo ważne jest to, by nosić rękawiczki - i to odpowiednie. Tymi, które najlepiej chronią ręce przed mrozem są tzw. modele dwupalczaste,to znaczy takie, gdzie osobno wkłada się jedynie kciuk, a cztery palce są razem. Niestety takie rękawiczki utrudniają wykonywanie wielu czynności. Stąd też popularniejsze są te pięciopalczaste. W tych zaś, najlepszym wyborem będą modele skórzane, z polarowym albo wełnianym wypełnieniem. Kolejną niezwykle istotną sprawą jest mycie rąk, a raczej używane do tego środki. W codziennej higienie i przynajmniej kilkukrotnym myciu dłoni nie można zapomnieć o tym, że wpływ na skórę mają kosmetyki. Zimą - kiedy dłonie trzeba szczególnie chronić przed przesuszaniem - należy używać odpowiednich produktów.
Lepiej jest unikać żeli oraz środków hydroalkoholowych. Wybierane mydła powinny mieć zaś delikatną formułę. Najlepiej kiedy będą delikatnie natłuszczające, wzbogacone witaminami oraz naturalnymi olejami. Od mydeł w kostce lepsze będą te w płynie, o neutralnym odczynie - 5,5, zbliżonym do pH skóry. Trzeba też pamiętać o tym, że woda uszkadza strukturę skóry dłoni i może ją wysuszać. Dlatego też po każdym myciu ręce należy bardzo dokładnie wytrzeć. Do tego prace domowe, jak zmywanie naczyń czy mycie łazienki, zawsze należy wykonywać w gumowych rękawiczkach.
Sucha skóra rąk - pielęgnacja oraz sposoby nawilżania
O każdej porze roku - jednak szczególnie zimą - niezbędnym kosmetykiem staje się krem do rąk. Jego odżywcze i nawilżające działania pozwalają na odzyskanie naturalnej równowagi skóry, a natłuszczone dłonie mogą lepiej chronić się przed mrozem. O smarowaniu rąk kremem należy pamiętać kilka razy w ciągu dnia, najlepiej po każdym ich umyciu. Aby zadbać o dobrą kondycję skóry rąk, od czasu do czasu warto złuszczyć martwy naskórek. Może posłużyć do tego wykonany domowym sposobem peeling z cukru i oliwy. Dzięki niemu dłonie będą przyjemnie gładkie, a zarazem staną się bardziej podatne na działanie składników odżywczych zawartych w kremach. Jeśli peeling wykona się wieczorem, a po nim dłonie nakremuje, to warto założyć na nic bawełniane rękawiczki.
Dzięki temu składniki kremu będą pracować jeszcze intensywniej. Dłonie można nacierać także od czasu do czasu olejami: kokosowym, arganowym lub rycynowym. Aby ochrona skóry dłoni zimą była naprawdę skuteczna, działania pielęgnacyjne muszą być regularne. Do tego trzeba pamiętać o tym, co może prowadzić do podrażnień skóry - by skutecznie tego unikać. Chronione przed wodą, nawilżone i ogrzane dłonie będą zaś zdrowe, piękne i zadbane - nawet w czasie mroźniej zimy.