Do zimowego arsenału walki z gołoledzią oraz oblodzeniami dołączył niedawno chlorek magnezu. Stanowi jedną z 3 substancji chemicznych dopuszczonych w Polsce oficjalnie w przepisach Ministerstwa Środowiska do stosowania na ulicach, placach i drogach publicznych jako substancja roztapiająca śnieg i lód. 

Data dodania: 2018-12-19

Wyświetleń: 993

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnie wykorzystywanej zimą soli kamiennej czyli chlorku sodu lub domowych sposobów odśnieżana polegających na posypywaniu nawierzchni brudzącym popiołem. 

Czy chlorek magnezu może być alternatywą dla soli drogowej?
Chlorek magnezu jest środkiem o właściwościach silnie higroskopijnych. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim w drogownictwie do utrzymania dróg, a także w gospodarstwach indywidualnych. Jest uznawany za środek o wysokiej skuteczności również przy bardzo niskich temperaturach, sięgających nawet do -50℃ (producenci gwarantują skuteczność do -32℃).

Wśród specjalistów ma opinię środka działającego szybko i efektywnie. Mechanizm działania chlorku magnezu polega na wydzielaniu ciepła w trakcie wchłaniania wilgoci ze śniegu i lodu, które na skutek tego procesu ulegają roztopieniu. Chlorek magnezu wypełnia szczeliny, w które wsiąka woda, zapobiegając tworzeniu się tak zwanych „przełomów pośniegowych” i nie pozostawiając osadów. Dzięki temu posypane nim nawierzchnie pozostają nie tylko bezpieczne ale i czyste.

Dlaczego ekologiczna sól drogowa jest lepszym wyborem?
Chlorek magnezu jest uważany są znacznie wydajniejszy od tradycyjnie stosowanego od chlorku sodu (soli kamiennej). Aby odśnieżyć 100 metrów kwadratowych powierzchni trzeba zużyć aż 18,3 kg tradycyjnej soli drogowej, podczas gdy na tej samej powierzchni wystarczy zaledwie  2,5 kg chlorku magnezu.

Zachowuje swoje właściwości nawet podczas bardzo silnych mrozów, podczas gdy sól drogowa działa skutecznie zaledwie do temperatury około -6℃. Po rozsypaniu na drogach zachowuje aktywność przez wiele dni. Odladza powierzchnię w sposób czynny, powodując powstawanie roztworu o temperaturze zamarzania zdecydowanie niższej od wody i wydzielając w trakcie tego procesu duże ilości ciepła (1960kcal/kg). Dzięki temu zapobiega ponownemu zamarzaniu wody. Jako substancja wydajna i bezpieczna jest uznawany za ekologiczną sól drogową. Ma on opinię substancji nietoksycznej i nie ulegającej bioakumulacji. Jest środkiem całkowicie niepalnym. 

Badania nie wykazują niekorzystnego oddziaływania chlorku magnezu na środowisko naturalne, w tym na faunę i florę. Co więcej, jako środek użyźniający glebę jest dla roślin zdecydowanie korzystny. Nie podrażnia ani nie uszkadza łap psów spacerujących zimą ulicami, co ma szczególne znaczenie dla miłośników czworonogów. Kolejny atut stanowi fakt, że chlorek magnezu w odróżnieniu od soli kamiennej nie uszkadza nawierzchni drogowych i nie powoduje korozji metali, a więc nie niszczy karoserii samochodowych. Jest też substancją pomagającą zachować czystość - nie pozostawia brudnych i wymagających uciążliwego czyszczenia śladów na kostce brukowej oraz na butach.  

Inne zastosowania chlorku magnezu
Chlorek magnezu ze względu na swoje właściwości higroskopijne znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Poza najczęstszym wykorzystaniem, jakie stanowi utrzymanie dróg i ciągów pieszych w sezonie zimowym, jest używany między innymi:

- w przemyśle farmaceutycznym. Stanowiąc tanie i efektywne źródło magnezu jest stosowany w produkcji suplementów diety dla ludzi i zwierząt. Wykazuje działanie pobudzające perystaltykę jelit, żółciopędne, rozwalniające oraz wspierające procesy metaboliczne. Znajduje także zastosowanie w leczeniu depresji, a jego skuteczność jest porównywalna z niektórymi lekami antydepresyjnymi, jak np. imipramina.
- w przemyśle rolniczym jako dodatek do pasz oraz nawozów.
- w przemyśle spożywczym - jako koagulant w produkcji tofu z mleka sojowego.
- w przemyśle kosmetycznym do produkcji olejków do ciała, odżywek do włosów, kremów, balsamów oraz innych kosmetyków. 
- w przemyśle włókienniczym.
- w przemyśle budowlanym jako dodatek do cementów, który umożliwia kontynuowanie prac budowlanych nawet przy ujemnych temperaturach,
- w przemyśle drzewnym jako środek impregnujący i zabezpieczający drewno.
- latem jako wydajny środek do pozwalający pozbyć się uciążliwego pyłu na traktach pieszych i nieutwardzonych drogach gruntowych, a także na kortach tenisowych czy ujeżdżalniach oraz ziemnych i szutrowych boiskach. 
- jako środek do do balastowania opon.
- w oczyszczalniach ścieków.
- jako środek do  produkcji roztworów chłodzących.

Gdzie kupię chlorek magnezu hurtem?
Wysokiej jakości chlorek magnezu jest dostępny w wielu sklepach i hurtowniach, zarówno stacjonarnych, jak kierujących swoją ofertę do klientów dokonujących zakupów za pomocą internetu. Chociaż cena zakupu tradycyjnego chlorku sodu (soli kamiennej) może wydawać się pozornie niższa, to po uwzględnieniu wszystkich kosztów, a także właściwości chlorku sodu dla środowiska naturalnego, jest on zdecydowanie korzystniejszym wyborem.

Sprzedawany jest postaci bezbarwnych i pozbawionych zapachu płatków lub kryształów (granulek). W sklepach  specjalizujących się w dostarczaniu produktów w ilościach hurtowych jest on dostępny najczęściej w workach o zróżnicowanej pojemności dostarczanych na paletach i półpaletach. Warto dokonywać zakupu w sklepach gwarantujących chlorek magnezu najwyższej jakości i spełniający wymagane normy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena