Księgowość tuż obok kalkulacji i sprawozdawczości stanowi podstawowy element rachunkowości, pełniący w niej funkcję rejestracyjną. Polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym i ilościowym odpowiednio pogrupowanych zdarzeń gospodarczych, które bezpośrednio wpływają na zmiany w majątku przedsiębiorstwa i źródłach jego pochodzenia.

Data dodania: 2018-11-20

Wyświetleń: 630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ustawa o rachunkowości

Do prowadzenia księgowości zobowiązane jest każde przedsiębiorstwo, jednak w zależności od jego formy oraz wielkości osiąganych przychodów księgowość ta może być prowadzona w formie pełnej bądź uproszczonej.

Do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Zastrzeżeniem jest, że ich przychód za ubiegły rok wynosić musi co najmniej równowartość 1 200 000 euro wyrażonych w walucie polskiej. Oznacza to, że jeżeli przychody powyższych podmiotów nie przekroczyły danego limitu, wówczas przedsiębiorcy mogą zdecydować się na inną formę rozliczeń.

Pełna księgowość stanowi niezwykle precyzyjne narzędzie służące do rozliczania każdej złotówki, która przechodzi przez drzwi firmy. Informacje w ten sposób zebrane dają pełny i kompleksowy wgląd do sytuacji finansowej firmy. W związku z tym, przedsiębiorca może z łatwością określić dalsze działania i inwestycje. Obserwowanie tych danych dodatkowo pozwala określić zmiany zachodzące w firmie i ich tendencje. Narzędzie jakim jest księgowość pełna prowadzone w sposób rzetelny, stanowi niezwykle ważne źródło informacji, pozwalające na podjęcie działań naprawczych oraz rozwijanie najbardziej dochodowych sektorów.

Prowadzenie księgowości pełnej zobowiązuje przedsiębiorców do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Te z kolei muszą zostać otoczone opieką specjalistów. Wszelkie szczegóły dotyczące zasad prowadzenia tych akt zawiera Ustawa o rachunkowości.


Osoby, których firmy nie przekroczyły obrotów w wysokości 1 200 000 euro księgowość mogą poprowadzić w formie uproszczonej, a co się z tym wiąże - wszelkie rozliczenia mogą wykonywać samodzielnie. Wyróżnia się następujące formy księgowości uproszczonej:
- karta podatkowa,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Księgowość uproszczona jest łatwa w prowadzeniu, w związku z czym nie wymaga stosowania skomplikowanych procedur. Jest także niedroga, gdyż nie zmusza przedsiębiorców do skorzystania z usług biura rachunkowego. Dodatkowo daje możliwość korzystania z księgowości internetowej, która pozwala na łatwe, wygodne, a co najważniejsze całkowicie darmowe wykonywanie wszelkich spraw księgowych.

Przedsiębiorcy, którzy nie są zobowiązani do prowadzenia księgowości pełnej, mogą dobrowolnie zdecydować się na prowadzenie ksiąg rachunkowych. Księgowość uproszczona nie dostarcza bowiem przedsiębiorcy żadnych informacji poza wysokością podatków. Co więcej, przedsiębiorcy decydujący się na jej samodzielne prowadzenie muszą świetnie orientować się w aktualnych przepisach prawno-podatkowych oraz nieustannie śledzić ewentualne zmiany.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena