Ostatnio pojawiło się kilka pytań, dlatego nie używamy zwykłych żarówek, tylko żarówki LED. Na rynku jest wiele źródeł światła, ale oświetlenie LED zaczyna dominować. Dlaczego?

Data dodania: 2018-11-05

Wyświetleń: 404

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Pradziadek pradziadka lubił światło i jego prababka też.

Człowiek lubi światło, dzięki niemu czuje się bezpieczny. Również dzięki temu, że „opanował" światło znacznie dłużej może pozostawać aktywny. Jest rzeczą oczywistą, dlaczego źródła światła zmieniały się przez wszystkie lata. Powoli zostały wyparte te źródła, które były bardziej problematyczne i pochłaniały więcej energii. Z biegiem lat w zapomnienie poszły na przykład pochodnie, kaganki, świece i lampy naftowe. W swojej konstrukcji były one lepsze od poprzedników, lecz z biegiem czasu były i one zastępowane lepszym oświetleniem.


Rewolucyjna żarówka.


Żarówka stała się rewolucją na skalę całego świata. Dzięki niej do milionów gospodarstw domowych trafiło tanie oświetlenie. Pierwsza generacja żarówek była bardzo żywotna. Nie stosowano wówczas jeszcze tak zwanego „postarzania produktów". Kupując żarówkę, otrzymywano sprzęt, który świecił bardzo długo (wówczas żywotność żarówki przekraczała znacznie dzisiejsze 1 000 h).

oświetlenie LEDZmierzch żarówki.


Od roku 1962 cos jednak się zmieniło (niektóre źródła podają, że diody elektroluminescencyjne, czyli LED były znane już w latach 20 dwudziestego wieku), diody LED zaczęły być coraz bardziej znane na świecie. Oczywiście w tych latach nikt nie wyobrażał sobie sytuacji, że te małe elektroniczne elementy podbiją świat.

Wiele włożono energii, aby zużywać mniej energii.


żarówki LED


Lamy żarowe, czyli żarówki z mocy 1 W emitują około 13 lumenów. 100 lat temu wydawało się to olbrzymim sukcesem. Niestety w tych urządzeniach znaczna część energii zmieniana jest w energię cieplną. Parę lat temu, gdy Unia Europejska wycofała ze sprzedaży żarówki 100 W, niektórzy „sprytni" importery starali się sprowadzać żarówki o takiej mocy, zgłaszając na granicy i aby urząd celny pozwalał dopuścić do obrotu ten towar, zgłaszano go jako urządzenia grzewcze (oczywiście urząd celny nie wiedział, że to są żarówki). Kupujący jednak ten towar sami sobie szkodzili dlaczego?

LEDwo zaczniesz używać, już zyskujesz.

Jeżeli porównamy sobie oświetlenie LED do tradycyjnego oświetlenia, zauważymy, że z mocy jednego W, jesteśmy w stanie otrzymać strumień świetlny na poziomie od 70 do nawet 150 lumenów. Jak widać, między jednym a drugim oświetlenie jest przepaść. Każdy jest w stanie szybko wyliczyć, jakie są straty, gdy używa się tradycyjnego oświetlenia.

Czy oświetlenie LED to przyszłość?

Czy używać oświetlenia LED? To źle postawione pytanie, pytanie powinno brzmieć: „Czy stać cię na to, aby nie używać oświetlenia LED?". Oświetlenie LED jest bardzo efektywne. Czy będzie naszą przyszłością? Przez kilka lat zapewne jeszcze tak, ale i ono zapewne w przyszłości zostanie wyparte przez lepsze bardziej ekonomiczne oświetlenie.

 

Licencja: Creative Commons