Jak wyglądają legitymacje nauczycielskie?
Legitymacje nauczycielskie wykonane są z wielowarstwowej karty laminowanej, na której umieszczone jest zdjęcie nauczyciela, a także imiona i nazwisko, nazwa pracodawcy czy data ważności. Nie zamieszcza się na dokumencie natomiast żadnych innych faktów urzędowych dotyczących nauczycieli, w tym uprawnień czy obowiązków, które wynikają z odrębnych przepisów.
Okres ważności legitymacji
Ważność legitymacji zależna jest od formy zatrudnienia nauczyciela. W przypadku umowy na czas określony data ważności upływa wraz z ustaniem stosunku pracy. W razie zawarcia umowy na czas nieokreślony czy zatrudnieniu na podstawie mianowania legitymację wystawia się natomiast na trzy lata, przy czym w ostatnim roku, licząc od taty jej wystawienia, ważność legitymacji upływa wraz z końcem lutego.
Legitymacja nauczycielska a ulgi
Nauczycielom przedszkoli, jak również szkół podstawowych i średnich przysługuje prawo do ulgi w wysokości 33%. Ulga ta uprawnia do przejazdu środkami publicznego transportu na podstawie biletów jednorazowych i imiennych w autobusach, pociągach czy tramwajach. Legitymacja służbowa umożliwia korzystanie z ulgowych przejazdów, mimo, że nie są na nią nanoszone zapisy potwierdzające te uprawnienia.
Zwrot legitymacji nauczycielskiej
Legitymację nauczycielską należy zwrócić w przypadku wygaśnięcia czy rozwiązania stosunku pracy. Zwróconą legitymację anuluje się, obcinając jeden z rogów. Nową legitymację należy z kolei wydać, gdy poprzedni dokument straci ważność, a także w razie zmiany imienia, nazwiska, nazwy pracodawcy jak również w przypadku zniszczenia czy uszkodzenia. Jeśli legitymacja zostanie zgubiona, nie wydaje się natomiast duplikatów – należy zamiast tego wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu.
ruchu