Urządzenie tego rodzaju może pobierać energię z różnych źródeł i przekazywać ją do wnętrza domu. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na powietrzną pompę ciepła, gruntową lub taką, która do wytwarzania odpowiedniej temperatury używa wody.
Odwrócona lodówka
O tym, że pompa służy ogrzewaniu wiedzą już wszyscy. Inaczej jest w przypadku drugiej, niezwykle istotnej i przydatnej funkcji – chłodzenia. Okazuje się bowiem, że sprzęt może służyć nam również do wytwarzania idealnej temperatury w letnie, upalne dni.
Maszyna ta działa na zasadzie „odwróconej” lodówki. Jeśli kolejny raz zmienimy kierunek jej działania, uzyskamy więc chłodziarkę. Wszystko zależy od tego, w którą stronę przepływać będzie czynnik chłodniczy i jaki będzie kierunek przepływu ciepła.
Pompa taka może więc też działać jako „pompa chłodu”. W zależności od urządzenia istnieje szansa uzyskania dwóch trybów: chłodzenia aktywnego i pasywnego. W każdym z nich obniżanie temperatury powietrza działa na innej zasadzie – przy włączonej lub wyłączonej sprężarce. Chłodzenie pasywne jest szczególnie efektywne. Odbywa się bowiem przy bardzo niskich kosztach eksploatacji.
Rozsądne rozwiązanie
Tego typu sprzęt jest dzisiaj jednym z najbardziej polecanych rozwiązań grzewczych na rynku. I, jak się okazuje, nie tylko grzewczych! Pompa ciepła jest wielofunkcyjna i świetnie spełnia się w różnych rolach. Dzięki niej nie musimy inwestować w kilka różnych urządzeń o innym przeznaczeniu. Pompa zagwarantuje komfort cieplny zimą, przygotuje wodę użytkową oraz ochłodzi efektywnie cały budynek.
Myśląc o budowie czy remoncie domu, powinniśmy już wcześniej pomyśleć o tym, na jaki system grzewczy się zdecydujemy. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Musimy pamiętać, że nieco większa inwestycja w gruntową lub powietrzną pompę ciepła potem się zwróci. I dostarczy nam wszystkie potrzebne funkcje w jednym tylko urządzeniu, które wielkością nie odbiega od standardowej lodówki.