0głosów
Pobierz artykul
0głosów dodatnich
0głosów ujemnych
349razy czytane
0przedrukowany
Creative Commons Licencja

Mobilne ładowarki to bardzo popularny sprzęt. Gdy planujemy zakup powerbanku, który ma zapewnić nam kilkukrotne ładowanie telefonu, musimy wiedzieć, ile faktycznie tej energii jest zgromadzone.

 

 

Taki mały a taki ważny.

Smartfony to bardzo skomplikowane urządzenia. Telefony komórkowe posiadają wiele funkcji, minusem tak skomplikowanych urządzeń jest to, że są one bardzo energochłonne. Nawigacja, internet oraz oprogramowanie pochłania duże ilości energii. Każdy chce mieć jak najmniejszy telefon, żeby miał jak najwięcej funkcji. Efektem tego jest telefon, który często trzeba ładować.

Wujek dobra rada

Ciekawym pomysłem jest zakup przenośnych ładowarek do telefonów. Sprzęt ten umożliwia dłuższą pracę telefonu bez potrzeby zasilania go ładowarką sieciową. Tanie powerbanki można kupić w wielu punktach. Warto jednak zastanowić się jakiego sprzętu naprawdę poszukujemy.

tanie powerbanki

Pojemność.

W niektórych aparatach telefonicznych, gdy instalujemy kartę, wkładamy również baterię. Wnikliwe osoby na pewno zwróciły uwagę, że na bateriach napisana jest liczba oraz literki mAh. Jest to pojemność baterii. Zazwyczaj pojemność baterii nie przekracza 3000 mAh. Tak samo opisana jest pojemność w powerbankach.

Czy dwa plus dwa to trzy?

Sprawa wydaje się oczywista, gdy wybieramy się na biwak i wiemy, że najprawdopodobniej będziemy musieli trzy razy ładować aparat telefoniczny. W naszym telefonie mamy baterię o pojemności 3000 mAh, więc aby go trzy razy załadować, będziemy potrzebowali banki energii o pojemności 9000 mAh? Niestety, sprawa nie jest taka oczywista.

Czym są przenośne ładowarki?

Powerbanki to takie przenośne baterie. Najczęściej słyszy się taką opinię. Z jednej strony to prawda. Urządzenia do ładowania składają się z ogniw oraz elektroniki, która pomaga w procesie ładowania oraz zabezpiecza przed przepięciami.


Pojemność w powerbankach.

Pojemność podawana przez producentów to pojemność samych ogniw, z których zbudowana jest ładowarka. Ogniwa posiadają napięcie około 3 V, natomiast powerbanki generują 5 V. W idealnych warunkach (temperatura, przewody, złącza) straty energii są mniejsze. Z reguły przy bardzo dobrych producentach straty wynoszą około 30%.

Zatem realna ilość energii w bardzo dobrych powerbankch wynosi:

  • Gdy powerbank ma 5000 mAh, realna wartość to 3500 mAh

 

  • Gdy przenośna ładowarka do telefonów ma 10000 mAh to realna ilość energii to 7 000 mAh.


Nie wszystko złoto co się świeci.

Gdy planujemy zakup power banku, nie należy kierować się informacją o ilości energii umieszczona na urządzeniu. Musimy pamiętać, że straty energii mogą być duże. Zaopatrzmy się wiec w porządny sprzęt, aby później nie być zaskoczonym.

 

Licencja: Creative Commons