Technologia Li-Ion została wprowadzona do użytku na początku XX wieku. Pierwszą osobą, która zauważyła potencjał litu jako tworzywa baterii, był amerykański fizyk – George Newton Lewis. Prototypy baterii litowych powstały w 1912 roku, ale dopiero ponad 50 lat później, dzięki badaniom naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, akumulatory litowo-jonowe zawojowały rynek. Dlaczego akumulatory i pakiety Li-Ion są takie popularne? Jakie są ich zalety? Zapraszamy do lektury!
Dlaczego warto zainwestować w akumulatory i pakiety Li-Ion?
Technologia litowo-jonowa (Li-Ion) zakłada produkcję ogniw, w których rolę katody pełni LiCoO2, natomiast anodę stanowi węgiel porowaty. Napięcie znamionowe takiej baterii wynosi aż 3,6 V, a rolę elektrolitu pełnią rozpuszczalne w wielu substancjach sole litowe. Akumulatory litowo-jonowe są bardzo popularne w wielu branżach wykorzystujących w codziennej pracy elektronikę, ponieważ posiadają wysoką pojemność i są wygodne w obsłudze. Pakiety bateryjne Li-Ion mogą być ładowane w dowolnym momencie, są przyjazne dla środowiska oraz są lekkie i pojemne – w sam raz do urządzeń przenośnych!
Akumulatory i Pakiety Li-Ion – czy to bezpieczne?
W trosce o bezpieczeństwo Klienta podczas użytkowania, pakiety i akumulatory li-Ion zostały wyposażone w innowacyjne zabezpieczenia chroniące je przed przegrzaniem, przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem i zwarciem. Bezpieczeństwo tej technologii jest także związane z faktem, iż materiał, z którego powstają ogniwa, jest przyjazny dla środowiska.
Jak wybrać najbardziej odpowiedni pakiet dla mojej firmy i urządzeń?
Aby wyjść naprzeciwko potrzebom nowoczesnego Klienta, firmy produkujące akumulatory i pakiety Li-Ion oferują szeroki wybór oraz możliwość zindywidualizowania projektu. W BTO możesz zaprojektować samodzielnie pakiet bateryjny, zgodnie ze swoimi potrzebami! Proces projektowania własnego pakietu akumulatorowego jest prosty i odbywa się w kilku krokach. Krok pierwszy to wybór technologii (Ni-Cd, Ni-MH lub Li-Ion). Następnie należy dokonać wyboru napięcia pakietu. W zależności od ilości ogniw w szeregu (od 1 do nawet 12), możemy uzyskać wartości napięcia znamionowego od 3,7 V do nawet 44,4 V! Kolejnym krokiem jest określenie rozmiaru ogniwa w pakiecie oraz konfiguracji geometrycznej pakietu. Możemy spersonalizować swój projekt w zależności od wymiarów przestrzeni, którą dysponujemy! Ostatnie dwa kroki to wybór konkretnych produktów (warto kierować się nie tylko marką, ale i pojemnością pakietu) oraz dodatków, które nas interesują. W BTO poza standardowym pakietem (z wyprowadzeniami w postaci blaszek oraz folii ochronnej), możliwe jest zamówienie w bardzo atrakcyjnej cenie dodatkowych zabezpieczeń oraz urządzeń, takich jak ładowarki, przewody, wtyczki, holdery czy termistory.